Τεράστιο "διπλό" στην Μαδρίτη, η ψυχωμένη ΑΕΚάρα !

Παρά το μέτριο της ξεκίνημα η ΑΕΚ, πραγματοποιόντας ένα μυθικό 4ο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει τεράστιας σημασίας "διπλό" (78-85...

Παρά το μέτριο της ξεκίνημα η ΑΕΚ, πραγματοποιόντας ένα μυθικό 4ο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει τεράστιας σημασίας "διπλό" (78-85) στην έδρα της Εστουντιάντες και να μείνει ζωντανή για την πρόκριση στους 16 του Champions League ! Δραματικό το φινάλε όμως η Βασίλισσα έδειξε χαρακτήρε και με τον Σάκοτα στον πάγκο της πέτυχε το 2/2 !

Το φίλμ του αγώνα

"Μουδιασμένο" ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για αμφότερες τις ομάδες, ιδίως για την Εστουντιάντες, η οποία ναι μεν έβρισκε ανοιχτά σουτ όμως δεν κατάφερνε να σκοράρει, ενώ η ΑΕΚ βρήκε μέσα στην ρακέτα σκορ από τους Μαυροειδή και Τζέιμς για ένα μικρό σερί 0-4, το οποίο βρήκε άμεση απάντηση από τους γηπεδούχους που ισοφάρισαν σε 4-4.

Η Βασίλισσα είχε εμφανώς την προσοχή της στραμμένη στα αμυντικά της καθήκοντα ώστε να μην επιτρέψει στους Ισπανούς να βρουν εύκολα σουτ ενώ στην επίθεση το πλάνο ήταν να "χτυπήσουμε" στην ρακέτα. Αυτό επιτεύχθηκε μέχρι σε ένα βαθμό μέσω του Ελονού που έχασε αρκετές ευκαιρίες για εύκολα καλάθια ώστε η περίοδος να καταλήξει στο "φτωχό" 18-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα επιθετικό "ρεσιτάλ" από τον Ντούσαν Σάκοτα. Αρχικά ο αρχηγός ευστόχησε σε τρίποντο για το 18-17, ενώ με μια καλή άμυνα του Ξανθόπουλου που έδωσε την έξτρα κατοχή στην ΑΕΚ, ο Ντούσαν ευστόχησε ξανά για 18-19. Έπειτα από καλή άμυνα της Βασίλισσας ο Σάκοτα πέτυχε νέο καλάθι για το 18-21 όμως η Εστουντιάντες πέρασε ξανά μπροστά με δικό της επιμέρους σερί 7-0 (25-21). Ο αρχηγός μας όμως ανέλαβε ξανά δράση με νέο καλάθι, το 4ο διαδοχικό του ! Με 5 λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο ο Ντράγκαν Σάκοτα πέρασε για πρώτη φορά στο ματς τους Μπάρλοου και  Καββαδά. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθέρα ένα προβάδισμα (31-27) το οποίο και αύξησαν χάριν στην πολλή κακή απόδοση της ΑΕΚ στα χαμένα αμυντικά τα ριμπάουντ τα οποία έδιναν δεύτερες έως και τρίτες επιθέσεις τους Ισπανούς.  Ο Μάνι Χάρις προπαθούσε με δικά του προσωπικά καλάθια να κρατήσει την ΑΕΚ μέσα στο παχνίδι όμως οι Ισπανοί έφτασαν έως και το +10 (41-31) για να κλείσει η περίοδος στο 41-34 με τρίποντο στην λήξη από τον Σάκοτα.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε νωθρά και για τους δύο αντιπάλους όπως και το πρώτο, όμως η ΑΕΚ κατάφερε να αναγκάσει τους γηπεδούχους σε 4 φάουλ ήδη από 6.21'. Παρά το γεγονός οτι φτάναμε στις βολές εύκολα, δεν ήμασταν εύστοχοι. Ο Βιθέντο ευστόχησε σε τρίποντο (46-40) όμως ο Λαρετζάκης "απάντησε" άμεσα για το 49-46. Ο Γκριν μείωσε στην ελάχιστη διαφορά με Lay up και οι γηπεδούχοι κάλεσαν time out καθώς η Βασίλισσα πίεζε έντονα. Η επιθετική δυστοκία της Εστουντιάντες έδωσε την δυνατότητα στην ΑΕΚ να μείνει κοντά στο σκορ παρά τα λάθη της και ο Μάνι Χάρις με βολές σημείωσε το 51-50. Οι Ισπανοί έφτασαν στο 56-52 όμως ο Χάρις με εξαιρετική ατομική προσπάθεια πέτυχε γκολ-φάουλ σημειώνοντας το τελικό σκορ της 3ης περιόδου στο 56-55 !

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά με σερί με 5-0 (61-55) και ο Σάκοτα μείωσε με Lay up. Ο Μεντλέι πέτυχε τρίποντο όμως χρεώθηκε με τεχνική ποινή στην αμέσως επόμενη φάση ενώ η ΑΕΚ είχε ήδη ευστοχήσει σε δίποντο με τον Τζέιμς. Ο Σάκοτα αξιοποίησε την βολή (64-60) και ο Τζέιμς πέτυχε νέο κρίσιμο καλάθι ! Ο Γκριν έπειτα από κλεψιμο του Χάρις κάνει εύστοχο drive και ισοφαρίζει μετά από πολύ ώρα.

Σε αυτό το σημείο η Βασίλισσα πάτησε το γκάζι και παίζοντας αλλεπάλληλες εξαιρετικές άμυνες σε συνδυασμό με δύο τρίποντες βόμβες από Τζέιμς και Σάκοτα βρεθήκαμε στο +10 για πρώτη φορά (64-74)! Ο Μπράουν θα ευστοχήσει σε τρίποντο όμως η ΑΕΚ συνέχισε να εντυπωσιάζει αμυντικά φιλοδωρίζοντας τους Ισπανούς με δύο εντυπωσιακά μπλοκ, ενώ ο Χάρις και ο Λαρετζάκης ευστόχησαν σε βολές για το 69-78.

Παρά το γεγονός οτι το ματς έδειχνε να "γέρνει" προς την μεριά της ΑΕΚ, κάπου εκεί ξεκινάει το...σόου του Λάντεσμπεργκ (έπαιζε με δεμένο χέρι) που πετυχαίνει τρίποντο, παίρνει και το 5ο φάουλ του Σάκοτα ενώ αμέσως μετά πετυχαίνει νέο τρίποντο για το 76-78.

Ο Σάκοτα καλεί time out και στην επόμενη επίθεση που σχεδιάζει, ο Τζέιμς πετυχαίνει ίσως το πιο κρίσιμο τρίποντο για να στείλει την διαφορά στους 5 με 17'' να απομένουν. Ο Λάντεσμπεργκ μείωσε σε 78-81 όμως ο Ελόνου κάρφωσε την μπάλα για το 78-83. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση το 78-85 με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη χωρίς όμως να καλύψει το +8 της πρώτης αναμέτρησης στην Αθήνα.

Τα στατιστικά των παικτών της ΑΕΚ στην αναμέτρηση

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3209,Απόψεις,31,Αφιερώματα,242,Διοίκηση,559,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,571,Συνεντεύξεις,661,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,4956,Giannis Sifakis,36,Koriopolis,3,Live Stream,9,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,10,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Τεράστιο "διπλό" στην Μαδρίτη, η ψυχωμένη ΑΕΚάρα !
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy