"Καθάρισε" την Ολίμπια με σούπερ Χάντερ !

Η ΑΕΚ επικράτησε με 71-80 στην έδρα της Ολίμπια, ώντας πολύ βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας τον Βίνς Χάντερ σε εξαιρετική μέ...

Η ΑΕΚ επικράτησε με 71-80 στην έδρα της Ολίμπια, ώντας πολύ βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας τον Βίνς Χάντερ σε εξαιρετική μέρα (20 πόντοι και 8 ριμπάουντ σε 22 λεπτά) στο ντεμπούτο του στο Champions League ! Η νίκη αυτή σε συνδυασμό με πιθανή νίκη επί της Μπαϊρόιτ την επόμενη εβδομάδα μπορεί να "κλείσει" εισιτήριο στην ΑΕΚ για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης !

Το φίλμ του ματς

Ο Σάκοτα άφησε στον πάγκο τον Χάρις και ξεκίνησε τους Γκριν, Μπάρλοου, Λαρετζάκη, Τζέιμς και  Μαυροειδή.

Με καλύτερο τρόπο ξεκινήσε τον αγώνα η ΑΕΚ, η οποία με αιχμή του δόρατος τους Μαυροειδή και Λαρετζάκη προηγήθηκε με 7-12, όμως οι Σλοβένοι μάζεψαν γρήγορα την διαφορά φτάνοντας μάλιστα και στο +4 με 16-12, κυρίως λόγω των αρκετών κλεψιμάτων που πραγματοποίησαν στην άμυνα.

Η είσοδος των Χάντερ και Βασιλόπουλου στο δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε ενέργεια στην ρακέτα της ΑΕΚ καθώς ο Αμερικανός κέρδισε τις προσωπικές μονομαχίες του με τους ψηλούς της Ολίμπια και πέτυχε σημαντικά καλάθια, ενώ ο Έλληνας διεθνής κέρδισε αρκετά ριμπάουντ και στις δύο ρακέτες.Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 32-24 για να έρθει ο Ξανθόπουλος και ο Χάρις να μειώσουν με lay up και κάρφωμα αντίστοιχα. Το ημίχρονο έκλεισε στο 36-33.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε την Βασίλισσα να πιέζει και να ισοφαρίζει στο 40-40 με τους Χάρις και Γκριν όμως ο Χρόβατ ευστόχησε σε μακρινό τρίποντο για το 40-43. Η ΑΕΚ παίζοντας έξυπνα στην επίθεση εκμεταλλεύτηκε το μπόνους των βολών από νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς η Ολίμπια συμπλήρωσε τα 5 ομάδικα μόλις στα 3.48 '', όμως με προσωπικές ενέργειες του Μόργκαν οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα. Ο Λαρετζάκης, που ήταν ζεστός, ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο για την προσπέραση της ΑΕΚ στο 47-48. Οι συνεχείες βολές που κέρδιζαν οι παίκτες της Βασίλισσας λόγω της πολύ εντατικής άμυνας των Σλοβένων, έδωσαν προβάδισμα 51-57 ενώ ο Όλιβερ με κάρφωμα θα διαμορφώσει το 54-57 που ήταν και το τελικό σκορ της 3ης περιόδου.

Ο Βασιλόπουλος ευστοχεί σε τρίποντη "βόμβα" με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου για το 54-60 και ο Καββαδάς θα κόψει εντυπωσιακά τον Όλιβερ στην άμυνα, όμως θα υποπέσει σε επιθετικό φάουλ στην επόμενη φάση και θα αποσυρθεί στον πάγκο για να περάσει εκ νέου ο Χάντερ. Η ΑΕΚ ναι μεν  συμπλήρωσε πολυ γρήγορα ομαδικά φάουλ όμως αρκετοί παίκτες της Ολίμπια είχαν αρχίσει να χρεώνονται με το 4ο προσωπικό τους φάουλ. Ο Γκριν θα στείλει την διαφορά στο +9 από τις βολές (55-64) ενώ θα ευστοχήσει και σε τρίποντο για το 56-67 !
Ο Βασιλόπουλος με lay up θα κάνει το 56-69 δείχνοντας πως το "δίπλο" στην Σλοβενία ήταν έτοιμο να σφραγιστεί, καθώς αμυντικά η εικόνα της ομάδας είχε βελτιωθεί, τα λάθη μειώθηκαν σημαντικά και επιθετικά η ομάδα έβρισκε λύσεις. Ο Χάντερ ο οποίος οργίαζε στην επίθεση πετυχαίνοντας εντυπωσιακά καλάθια με lay up και καρφώματα, έβγαζε την απαραίτητα ενέργεια στο παρκέ και έφτασε το σκορ στο 66-80 για να κλείσει στο τελικό 71-80.

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3209,Απόψεις,31,Αφιερώματα,242,Διοίκηση,559,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,571,Συνεντεύξεις,661,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,4956,Giannis Sifakis,36,Koriopolis,3,Live Stream,9,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,10,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: "Καθάρισε" την Ολίμπια με σούπερ Χάντερ !
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy