Το "κάζο" του αιώνα στην ΑΕΚ έκανε η Στρασμπούργκ !

Οδυνηρή ήττα με 88-87 απ΄την Στρασμπούργκ γνώρισε η ΑΕΚ που ενώ έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο στην συνέχεια κατέρρευσε και ενώ όλα ...

Οδυνηρή ήττα με 88-87 απ΄την Στρασμπούργκ γνώρισε η ΑΕΚ που ενώ έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο στην συνέχεια κατέρρευσε και ενώ όλα έδειχναν χαμένα επέστρεψε για να...ξαναχάσει με τραγικό λάθος του Μπάρλοου ένα ματς πού ήταν "τελικός" για την πρόκριση !

Τραγική η εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο που επέτρεψε στους Γάλλους να κάνουν οτι θέλουν στο παρκέ του Νίκος Γκάλης και να τιμωρούν την "αναιμική" αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων. Άφαντος σήμερα ο Χάρις που έμεινε στους 5 πόντους.

Το φίλμ του αγώνα

Με την κλασική της πεντάδα (Γκριν, Λαρετζάκης, Χάρις, Τζέιμς, Καββαδάς) παρατάχθηκε η Βασίλισσα, ενώ ο Κολέ επέλεξε τους Ράιτ, Μποστ,Άτκινς,Λόγκαν και Μπίλαν, αφήνοντας στον πάγκο τον Λαμπεϊρί.

Σε αντίθεση με την πλειοψηφία των αγώνων της, η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, προηγήθηκε 3-1 με εύστοχο σουτ του Τζέιμς πίσω από την γραμμή των 6,75. Η ευστοχία από το τρίποντο συνεχίστηκε καθώς ο Χάρις έδωσε εκ νέου προβάδισμα με 8-5 στην "Ένωση" για να πετύχει ο Τζέιμς το 10-5 με lay up. Ο Λαρετζάκης ευστόχησε εκ νέου σε τρίποντο 14-11, ενώ Μαυροειδής και Σάκοτα συνέχισαν να κρατούν την ΑΕΚ στο προβάδισμα για να κλείσει η περίοδος στο 23-18.

Μουδιασμένο ήταν το ξεκινήμα του δευτέρου δεκαλέπτου για την Βασίλισσα, που είδε σε πρώτη φάση τους Γάλλους να μειώνουν σε 25-24 με τον Λόγκαν και παρά το επιθετικό κρεσέντο του Ντούσαν Σάκοτα με 6 αλλεπάλληλους πόντους (κυρίως με βολές), η Στρασμπούργκ πήρε "κεφάλι" στο σκορ με lay up του Ράιτ για το 27-28.
Οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν 5 ομαδικά φάουλ μόλις από το 4ο λεπτό της περιόδου γεγονός που έστελνε από νωρίς στο bonus την ΑΕΚ. Ο Λαρετζάκης έδωσε "ανάσα" με εύστοχο τρίποντο για το 33-30, ενώ ο Ντούσαν με ένα εντυπωσιακό φλόουτερ έδωσε "αέρα" 5 πόντων στην Βασίλισσα (35-30), αναγκάζοντας τον Κολέ να καλέσει time out. Ο Τζέιμς στην αμέσως επόμενη επιθεση θα κόψει εντυπωσιακά τον Άτκινς και ο Μπάρλοου θα ευστοχήσει σε δύο βολές για το 37-30. Ντεμπούτο Βασιλόπουλου στο 17.30'', ενώ θέση στο παρκέ πήρε και ο Άτιτς. Ο Λαμπεϊρί θα μειώσει από τις βολές στους 4 πόντους.Έυστοχο τρίποντο του Ξανθόπουλου και απάντηση του Μποστ για να έρθει εκ νέου ο playmaker της Ένωσης και να γράψει το 42-35 με βολές και να κλείσει εκεί το πρώτο ημίχρονο.

Με την ίδια πεντάδα ξεκίνησε ο Ντράγκαν Σάκοτα το δεύτερο ημίχρονο, με τον Χάρις να ευστοχή σε δίποντο για το +9, ενώ ο Λάρυ έστειλε το ματς στο +11 για να μειώσει ο Μποστ με μακρινό τρίποντο σε 46-38 και έπειτα με layup σε 46-40. Ο Καββαδάς θα σκοράρει με χουκ ανάμεσα σε 4 παίκτες στην ρακέτα της Στρασμπούγκ για το 52-45. Σε αυτό το σημείο του αγώνα η αμυντική λειτουργία της ομάδας χαλάρωσε λίγο και επέτρεψε στους Γάλλους να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς και να μειώσουν σε 54-50. Ο Τζέιμς θα κρατήσει όρθια την ΑΕΚ με εύστοχο τρίποντο όμως ο Ίγκλς θα πετύχει δύο συνεχόμενα καλάθια για να στείλει την διαφορά στο ελάχιστο (57-56). Οι Γάλλοι θα πάρουν προβάδισμα όμως ο Σάκοτα με τρίποντη βόμβα για το 60-58. Ο Μποστ που είχε πάρει φωτιά στο 3ο δεκάλεπτο θα απαντήσει με δικό του τρίποντο όμως ο Μαυροειδής θα πετύχει γκολ φάουλ (63-61).
Το 3ο δεκάλεπτο θα κλείσει με 63-64 έπειτα από τρίποντο του Λόγκαν.

Το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να δέχεται εκ νέου τρίποντο από τον Λελούπ όμως ο Γκριν ευστόχησε σε δύο βολές (65-67). Νέο συνεχόμενο τρίποντο από τον Λελούπ όμως ξανά στις βολές η ΑΕΚ με τον Μαυροειδή (67-70). Ο Ίνγκλς που έδωσε εξαιρετικά σημαντικές λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο, διεύρυνε αρχικά το προβάσισμα των Γάλλων στο 69-75 με τρίποντο και εκ νέου με δικό του καλάθι στο 69-75. Η κατάρρευση της ΑΕΚ ήταν σχεδόν ολοκληρωτική (μόνο ο Τζέιμς έπαιζε δυνατά), καθώς δεχόνταν το ένα καλάθι μετά το άλλο με το σκορ να φτάνει στο 72-82 με τον Ίγκλς. Η Στρασμπούργκ διατήρούσε το προβαδισμά της όμως τα αλλεπάλληλα φάουλ που υπέπεσαν οι Γάλλοι ανάγκασαν τον Κολέ να επιστρατεύσει ακόμα κα τους τελευταίους παίκτες του στον παγκό μετά τις αποβολές των Ίγκλς.

Εκεί ξεκίνησε μια αντεπίθεση με πρωτεργάτες τους Τζέιμς και Γκριν. Η Βασίλισσα πέτυχε με τον Γκριν 3 (!) πόντους σε δύο βολές καθώς ο Ράιτ στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα στην δεύτερη βολή του παίκτη της ΑΕΚ ! Ο Γκριν "σέρβιρε" κάρφωμα στον Τζέιμς για το 85-86 στα 49'' πριν την λήξη ! Με 13'' να μένουν οι Γάλλοι πετάνε την μπάλα έξω και η ΑΕΚ έχει μια τελευταία ευκαιρία για τη νίκη με το σκορ στο 87-88 !

Μετά από αυτά τα φοβερά γεγονόταν ακολούθησαν φάσεις που είναι δύσκολα να περιγραφούν με γραπτό λόγο...Ο Μπάρλοου υπέπεσε σε βήματα καθώς σε προσποίηση που πήγε να κάνει πραγματοποίησε άλμα για τρίποντο το οποίο τελικά δεν εκτέλεσε και έτσι η μπάλα πήγε στα χέρια των φιλοξενουμένων. Έπειτα από αυτή την εξέλιξη οι παίκτες της γαλλικής ομάδας κάνουν επιθετικό φάουλ στον Σάκοτα όμως η ΑΕΚ με 2 εκατοστά του δευτερολέπτου δεν καταφέρνει να "κλεψει" το ματς...

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-35, 63-64, 87-88

ΑΕΚ (Σάκοτα):Τζέιμς 21 (5/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριν 11 (7 ασίστ), Χάρις 5 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 16 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος, Άτιτς, Λαρεντζάκης 12 (2), Μπάρλοου 6 (6/6 βολές), Μαυροειδής 9, Καββαδάς 2

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Ίνγκλις 15 (1), Μποστ 23 (6/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Ράιτ 7 (3/10 σουτ), Άτκινς 12 (1), Λαμπεϊρί 3, Λελούπ 11 (3), Λόγκαν 13 (3), Μπιλάν 4.

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,2916,Απόψεις,30,Αφιερώματα,241,Διοίκηση,558,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,571,Συνεντεύξεις,638,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,4646,Giannis Sifakis,31,Koriopolis,3,Live Stream,3,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,8,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Το "κάζο" του αιώνα στην ΑΕΚ έκανε η Στρασμπούργκ !
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy