Και τώρα...Τελικός για την Βασίλισσα !

Σε έναν δύσκολο αγώνα πρόβα "τζεναράλε" ενόψει του Τελικού, η  Βασίλισσα πήρε το "διπλό" στο μαχητικό και σκληρό Ρ...

Σε έναν δύσκολο αγώνα πρόβα "τζεναράλε" ενόψει του Τελικού, η Βασίλισσα πήρε το "διπλό" στο μαχητικό και σκληρό Ρέθυμνο με 95-90, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Δημήτρη Μαυροειδή (16 πόντοι 10 ριμπ.) και Μάικ Γκριν (10 πόντοι, 12 ασίστ) δείχνοντας καλά στοιχεία ενόψει του Σαββατιάτικου τελικού του Κυπέλλου ! Χωρίς Λαρετζάκη , ντεμπούτο ο Κέβιν Πάντερ με 10 πόντους.

Το φίλμ του αγώνα

Επιθετικός μονόλογος από τον Βινς Χάντερ αποτέλεσαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς η ΑΕΚ στόχευσε τον Αμερικανό στην ρακέτα των γηπεδούχων και εκείνος σκόραρε 10 σερί πόντους με μόνο ένα καλάθι ενδιάμεσα από τον Μάνι Χάρις (14-12).Με συνεχόμενα εύστοχα περιφερειακά σουτ που έβρισκαν οι Κρητικοί από τον Γιαννόπουλο και τον Μούντι το Ρέθυμνο διατηρούνταν στο προβάδισμα. Η είσοδος των Σάκοτα και Μαυροειδή ισορόπησε κάπως η επιθετική τακτική της ΑΕΚ, όμως ο Μόρισον "χτύπησε" ξανά από το τρίποντο για το 29-22,

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του 1ου δεκαλεπτου έως το 17ο λεπτό αγωνίστηκε ο Κέβιν Πάντερ, ο οποίος είχε σαφής οδηγίες να "χτυπήσει" στο περιφερειακό σουτ όμως οι 3 προσπάθειες του δεν βρήκαν στόχο και κατάφερε να σημειώσει μόνο 3 εύστοχες βολές. Αντιθέτως ο Γκριν βρήκε στόχο από το τρίποντο για το 40-37 και έπειτα σκόραρε και γκολ φάουλ σε βάρος του Στεφανίδη.Ο Μαυροειδής εκμεταλλευόταν την εμπειρία του και σκόραρε στην ρακέτα του Ρεθύμνου όποτε δινόνταν η ευκαιρία. Το ημίχρονο έκλεισε υπέρ των γηπεδούχων στο 46-43.

Σκληρό και γρήγορο συνέχισε να είναι το παιχνιδί και στο δεύτερο ημίχρονο καθώς και οι δύο ομάδες επεδίωκαν την επαφή και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Χάρις ευστοχεί σε τρίποντο όμως θα υποπέσει σε λάθος στην ακριβώς επόμενη φάση και έτσι θα χαθεί η ευκαιρία προσπεράσματος.
Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 53-53 όμως το Ρέθυμνο πέτυχε σερί 5-0 για το 58-53. Ο Σάκοτα ρίχνει ξανά τον Πάντερ στον αγώνα όμως ο Μούντι "πυροβόλησε" απ'το τρίποντο για το 61-55. Οι διαιτητές θα χρεώσουν στο 27' τον Βασιλόπουλο με 4ο φάουλ και έτσι ο έμπειρος άσος θα κάτσει στον πάγκο.
"Ανάσα" από τον Πάντερ που μειώνει στο 64-59 όμως ξανά ο Μούντι ευστοχεί εκ νέου από το τρίποντο για το 67-59. Μαυροειδής και Πάντερ θα μειώσουν στο 67-65 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 69-65.

Η έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου βρήκε τον Μούντι να τα βάζει με όλη την άμυνα της ΑΕΚ και να απαντάει με 5 προσωπικούς πόντους στους 6 πόντους της Ένωσης (74-71). Ο Γκριν θα δώσει προβάδισμα στην ΑΕΚ (74-75) και ο Χάρις με δύσκολο καλάθι στην ρακέτα έπειτα από ασίστ του Μαυροειδή θα σημειώσει το 74-77. Η ΑΕΚ με Χάρις και Μαυροειδή ξανά θα ρίξει στα "σχοινιά" τους γηπεδούχους που θόλωσαν στο 74-81. Ο Μούντι σίγησε ο Χάρις ευστόχησε σε εντυπωσιακό λει απ και ο Μάικ Γκριν "κλείδωσε" τη νίκη της Βασίλισσας στο 76-86. Το Ρέθυμνο προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας στο 85-90 με τον Γιαννόπουλο όμως ο Τζέιμς ευστόχησε για το 87-94 για ολοκληρωθεί το ματς στο 90-95.

Το boxscore της ΑΕΚ

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,2821,Απόψεις,29,Αφιερώματα,238,Διοίκηση,543,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,55,Μεταγραφές,538,Συνεντεύξεις,606,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,74,Eurobasket,109,Euroleague,145,Europi,1,Featured,4463,Giannis Sifakis,27,Koriopolis,3,Live Stream,3,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,7,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Και τώρα...Τελικός για την Βασίλισσα !
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy