"Καρδιοχτύπησε" όμως πήρε και την διαφορά !

Μια εξαιρετικά διαβασμένη ΑΕΚ πήρε τη νίκη και την διαφορά (96-86), "εξαφανίζοντας" για 30 λεπτά το Λαύριο από το παρκέ το...

Μια εξαιρετικά διαβασμένη ΑΕΚ πήρε τη νίκη και την διαφορά (96-86), "εξαφανίζοντας" για 30 λεπτά το Λαύριο από το παρκέ του ΟΑΚΑ, όμως καρδιοχτύπησε στο φινάλε. Έλαμψε για μία ακόμα φορά ο Μάνι Χάρις με ένα φοβερό double-double !

Η Βασίλισσα εκτόξευσε την διαφορά ακόμα και στο +24 (80-56, 33’), έπειτα όμως χαλάρωσε σε εξαιρετικά επικύνδυνο επίπεδο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν έως και το -5 (90-85).
Με τη νίκη αυτή η Ένωση "σκαρφάλωσε" στην 3η θέση της Basket League καθώς κάλυψε και την διαφορά του πρώτου γύρου απέναντι στους Λαυριώτες και πλέον καλείτε να την διαφυλάξει έως το τέλος της κανονικής περιόδου.

Το φίλμ του αγώνα από το Netsport.gr

Η ΑΕΚ φάνηκε πολύ διαβασμένη από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα, καθώς κατάφερε να περιορίσει το μεγάλο όπλο του Λαυρίου, Μακένζι Μουρ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, ωστόσο η Ένωση ήταν αυτή που έλεγχο τον ρυθμό της αναμέτρησης, χωρίς όμως να καταφέρει να ξεφύγει.

Στο ίδιο τέμπο κύλισε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Μουρ δεν βρήκε διαδρόμους προς το καλάθι και το Λαύριο έπαιζα στα χαμένα χωρίς τον ηγέτη του, με την ΑΕΚ να ανεβάζει σιγά σιγά τη διαφορά στο σκορ, έχοντας επιβάλει τον ρυθμό που ήθελε στην αναμέτρηση.

Μάλιστα, οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι στα δίποντα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς έφτασαν 71% με 20 στα 28, ενώ αντίθετα το Λαύριο έμεινε στο 45% με 10 στα 22.

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν τον αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, κάτι που έκαναν. Οι αυτοματισμοί που έβγαλαν ήταν εξαιρετική, με τον Μάνι Χάρις να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να σημαδεύουν το σίδερο, χωρίς να μπορούν να μειώσουν το σκορ.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το τελευταίο δεκάλεπτο θα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, το Λαύριο μπήκε στον αγώνα, μείωσε στους εννέα πόντους τρία λεπτά πριν το φινάλε και τον μετέτρεψε σε ροντέο. Ο Μοορ έπιασε τη συνηθισμένη του απόδοση, ο Λαμπ σκόραρε συνεχώς από τα 6.75, ωστόσο ο Πάντερ, έδωσε ξανά τη λύση για την Ένωση, καθώς με τα δικά του τρίποντα, ο Δικέφαλος έμεινε ζωντανός και τελικά έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 52-39, 74-56, 96-86

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 17 (10 ριμπάουντ), Γκριν 6, Χάρις 19 (15 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 4, Χάντερ 12, Ξανθόπουλος 5 (1), Βασιλόπουλος 4, Μαυροειδής 16, Καββαδάς, Πάντερ 13 (2)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κακλαμανάκης 2, Λαμπ 14 (3), Μέιερ 17 (3), Ουίγκινς 11 (1), Μουρ 23 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τζόνσον 4, Βεργίνης, Κουζέλογλου 2, Νίξον 10 (2), Περράκης 3 (1), Γιαννακόπουλος

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3213,Απόψεις,31,Αφιερώματα,242,Διοίκηση,559,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,571,Συνεντεύξεις,661,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,4960,Giannis Sifakis,36,Koriopolis,3,Live Stream,10,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,10,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: "Καρδιοχτύπησε" όμως πήρε και την διαφορά !
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy