Είχε το μυαλό της στο Final 4 και το πλήρωσε

Η ΑΕΚ δεν θύμισε την ομάδα που προκρίθηκε στο Final 4 του Champions League, ηττήθηκε από τον Προμηθέα με 76-75 στο ΟΑΚΑ και ουσια...

Η ΑΕΚ δεν θύμισε την ομάδα που προκρίθηκε στο Final 4 του Champions League, ηττήθηκε από τον Προμηθέα με 76-75 στο ΟΑΚΑ και ουσιαστικά μένει εκτός τετράδας. Αδύναμος κρίκος των Κιτρινόμαυρων ήταν τα ριμπάουντ, καθώς οι φιλοξενούμενοι τους κέρδισαν κατά κράτος στις περισσότερες μάχες.

Η Βασίλισσα δεν μπήκε καλά στο παρκέ, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν περίτρανα τα αθλητικά τους προσόντα, κερδίζοντας όλες τις μάχες στο ζωγραφιστό. Μάλιστα, κατάφεραν να μαζέψουν 14 ριμπάουντ (επτά πήρε η ΑΕΚ), ανανεώνοντας πολλές φορές την επίθεση τους. Βέβαια, όσο περνούσαν τα λεπτά, οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να συγκεντρωθούν, να μειώσουν στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε βρίσκοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες με 20-20.

Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα έμειναν μια ταχύτητα κάτω από τους αντιπάλους τους και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Παρά το γεγονός ότι προσπάθησαν να ανεβάσουν στροφές, ο Προμηθέας είχε απαντήσεις για όλα και ήταν σε θέση οδηγού μέχρι και το τέλος του εικοσάλεπτου. Ο τεχνικός της Ένωσης ανακάτευε συνεχώς την τράπουλα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε η ΑΕΚ να αντιδράσει, καθώς οι παίκτες του φαινόταν ότι είχαν στο μυαλό τους το Final 4 (35-37 στο 20᾽).

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου έκανε καλό στην ΑΕΚ, καθώς με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ οι Κιτρινόμαυροι φάνηκαν ανανεωμένοι. Με μεγαλύτερη συνέπεια στο σκοράρισμα, έδειξαν ότι έχουν τα ψυχικά αποθέματα να πάρουν τη νίκη. Όμως ο Προμηθέας συνέχισε να βρίσκει λύσεις σε όλα και με ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου μπήκε ξανά σε θέση οδηγού (56-60 στο 30᾽).

Ο αγώνας μετατράπηκε σε θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα δεν είχε κριθεί ο νικητής. Η ΑΕΚ είχε την τελευταία επίθεση, ενώ ήταν πίσω στο σκορ με έναν πόντο, αλλά έκανε λάθος και έτσι ο Προμηθέας απέδρασε με το ροζ φύλλο από το ΟΑΚΑ (75-76).

Πλέον, οι Κιτρινόμαυροι στρέφουν την προσοχή τους στο Final 4, όπου πρέπει να παρουσιαστούν πιο σοβαροί, καθώς έχει χαθεί η μάχη για την τέταρτη θέση της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 35-37, 56-60, 75-76

ΑΕΚ: Τζέιμς 11 (4/11 σουτ), Γκριν 7 (2/7 σουτ, 5 ασίστ), Χάρις 19 (6/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 7 (1), Χάντερ 6, Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 2 (6 ασίστ), Σάκοτα 11 (1), Βασιλόπουλος 5 (1), Μαυροειδής 1, Καββαδάς 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Λίποβι 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Φαγιέ 14 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος 15 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χολ 14 (4/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έλις 12 (6/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 2, Γκίκας 3 (1/8 σουτ), Γερομιχαλός, Μιλόσεβιτς 11 (4/11 σουτ, 9 ριμπάουντ), Πρέιδερ (0/5 σουτ).

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,2847,Απόψεις,29,Αφιερώματα,239,Διοίκηση,558,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,571,Συνεντεύξεις,621,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,79,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,4556,Giannis Sifakis,30,Koriopolis,3,Live Stream,3,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,7,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Είχε το μυαλό της στο Final 4 και το πλήρωσε
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy