Δεν κατέβηκε να αγωνιστεί απόψε η ΑΕΚ...

Εφιαλτική βραδιά πέρασε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, γνωρίζοντας οδυνηρή ήττα 115-85 από τον "διαβασμένο" Παναθηναϊκό που "στραγγάλισ...

Εφιαλτική βραδιά πέρασε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, γνωρίζοντας οδυνηρή ήττα 115-85 από τον "διαβασμένο" Παναθηναϊκό που "στραγγάλισε" αγωνιστικά την οριακά αδιάφορη (αλλά και κουρασμένη) Ένωση.
Η εικόνα αυτή πρέπει να προκαλέσει προβληματισμό καθώς η διαχείριση του Ευρωπαϊκού τίτλου ήταν το κύριο ζητούμενο απόψε και σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει δικαιολογία για τέτοιες εμφανίσεις.

Το φιλμ του αγώνα

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι με τον Καλάθη να "σερβίρει" αλλεπάλληλα εύκολα καλάθια κυρίως στον Γκιστ που υπερτερούσε του Χάντερ, με αποτέλεσμα ο Σάκοτα να αποσύρει από νωρίς και στην θέση του να περάσει τον Καββαδά. Η βρέθηκε να χάνει ακόμα και 25-10 στην πρώτη περίοδο όμως η είσοδος του Σάκοτα έδωσε λύσεις επιθετικά παρόλαυτα η διαφορά στα πρώτα δέκα λεπτά έκλεισε στο +11 (30-19)

Πιο ισορροπημένες οι δύο ομάδες στην απόδοσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να προσπαθεί κυρίως με προσπάθειες του Χάρις και του Σάκοτα να πλησιάσει στο σκορ, όμως η είσοδος του Μήτογλου που πέτυχε 5 σερί πόντους και ένα δύο μακρινά σουτ του Τζέιμς διατήρησαν τον Παναθηναϊκό σε σταθερό προβάδισμα και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 51-38.

Με δύο εντυπωσιακές φάσεις πάνω από την στεφάνη εκατέρωθεν ξεκίνησε το 2ου ημίχρονο της αναμέτρησης. Με την ενέργεια των Αντεντοκούνμπο, Γκιστ και Τζέιμς ο Παναθηναϊκός διατηρούσε σταθερό προβάδισμα κοντά στους 20 πόντους.Σε εκείνο το σημείο ο Γκριν υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ στον Θανάση και έπειτα από ήρεμη διαμαρτυρία του παίκτη οι διαιτητές τον χρέωσαν χωρίς λόγο με τεχνική ποινή η οποία επέφερε και την αποβολή του. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 83-59.

Η τελευταία περίοδος ουσιαστικά δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό όμως η ΑΕΚ δυστυχώς παρουσίασε ένα προσώπο οριακά αδιάφορο. με αποτέλεσμα οι "πράσινοι" να ¨οργιάσουν" επιθετικά βρίσκοντας μονίμως ανοιχτούς διαδρόμους για lay up είτε ελεύθερα σουτ τριών πόντων (ο Λεκαβίτσιους ευστόχησε σε 3 αμαρκάριστα σχεδόν). Ο Πάντερ κατάφερε επιθετικά να δώσει κάποιες λύσεις με σουτ από το τρίποντο όμως η ΑΕΚ επέτρεπε τα διπλά καλάθια στην άμυνα από όσα πετύχαινε με το ματς να ολοκληρώνεται στο +30 για τους γηπεδούχους (115-85).

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3210,Απόψεις,31,Αφιερώματα,242,Διοίκηση,559,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,571,Συνεντεύξεις,661,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,4957,Giannis Sifakis,36,Koriopolis,3,Live Stream,9,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,10,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Δεν κατέβηκε να αγωνιστεί απόψε η ΑΕΚ...
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy