Έσκασε!

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στους δύο αγώνες των πλέι οφ κόντρα στον ΠΑΟΚ, γνώρισε την ήττα και στο ΟΑΚΑ με 93–88 ...

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στους δύο αγώνες των πλέι οφ κόντρα στον ΠΑΟΚ, γνώρισε την ήττα και στο ΟΑΚΑ με 93–88 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν ρεσιτάλ ευστοχίας, την ίδια στιγμή που οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν ότι είχαν ξεμείνει εντελώς από δυνάμεις μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου και του Τσάμπιονς Λιγκ. Πολυτιμότερος παίκτης για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Πέτεγουεϊ που σκόραρε 21 πόντους, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Γκριν που έβαλε 18.

Πιο διαβασμένος σε σχέση με τον πρώτο αγώνα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο παρκέ, καταφέρνοντας να επιβάλει τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Όμως η ΑΕΚ σιγά σιγά ανέβασε τον ρυθμό της και με οδηγό την ευστοχία του Γκριν (8 π. Στο 10᾽) κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, παρά το γεγονός ότι ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν ιδιαίτερα εύστοχος. Βέβαια, το κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν η δύναμη, καθώς τα βαριά κορμιά των δύο ομάδων έδωσαν μεγάλες μάχες μέσα στο ζωγραφιστό. Το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου βρήκε τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά στο σκορ με 23-28, χάρη στο μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Κόνιαρη (είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ που δεν δόθηκε).

Στον ίδιο ρυθμό παίχτηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά η ΑΕΚ με την είσοδο των Καββαδά και Σάκοτα στον αγώνα κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση της. Βέβαια, ο Ντράγκαν Σάκοτα δεν βρήκε λύσεις από τον Πάντερ, ο οποίος, έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, τόσο στον αγώνα στο Παλατάκι, όσο και σήμερα. Παρόλα αυτά, η αναμέτρηση συνέχισε να είναι ντέρμπι (41-46 στο 20᾽), με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να αποδίδει καλύτερο μπάσκετ από την Ένωση, που προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να παραμείνει ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση.

Όσο και αν προσπάθησε η ΑΕΚ να ισοφαρίσει τον ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε. Παρά το γεγονός ότι αρκετές φορές έφτασε μια ανάσα από τους Ασπρόμαυρους, δεν είχε τη δύναμη να πατήσει το γκάζι και να κάνει την αντεπίθεση της. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ιδιαίτερα εύστοχη (σε αντίθεση με την Ένωση), κέρδισε τις μάχες στο ζωγραφιστό και συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά η διαφορά των πόντων έξι πόντων (64 -70), με την οποία τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο, δεν ήταν απαγορευτική για τους παίκτες του Σάκοτα, ώστε να κυνηγήσουν στο φινάλε τη νίκη.

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο και με δύο εύστοχα τρίποντα των Χάρις και Πάντερ μείωσαν τη διαφορά, ωστόσο το ρεσιτάλ ευστοχίας των παικτών του ΠΑΟΚ δεν τους επέτρεψε να μείνουν κοντά στο σκορ. Ένα λεπτό πριν το φινάλε η διαφορά έφτασε ξανά τους οκτώ πόντους, την ίδια στιγμή που η ψυχολογία των φιλοξενούμενων είχε φτάσει στα ύψη. Όσο λοιπόν και αν πάλεψαν οι παίκτες του Δικεφάλου δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη (...) και αποκλείστηκαν από την επόμενη φάση του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 41-46, 64-70, 88-93

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 16 (1), Γκριν 19 (3), Χάρις 5 (1), Λαρεντζάκης 8 (1), Χάντερ 8, Πάντερ 13 (1), Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος, Καββαδάς 8

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6, Κατσίβελης 6 (1), Τζάκσον 12, Γκος 13 (2), Τζόουνς 2, Πέτεγουει 21 (4), Κρουμπάλι 4, Κόνιαρης 6 (2), Μαργαρίτης 14 (2), Ζάρας 4 (1), Χαραλαμπόπουλος 5 (1)

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3003,Απόψεις,30,Αφιερώματα,242,Διοίκηση,559,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,571,Συνεντεύξεις,647,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,4743,Giannis Sifakis,33,Koriopolis,3,Live Stream,3,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,8,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Έσκασε!
Έσκασε!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy