Μας έκανε καδριακούς, αλλά νίκησε η ΑΕΚ!

Δεν θα φύγει ποτέ ήρεμη από αυτό το γήπεδο. Η ΑΕΚ νίκησε διά πυρός και σιδήρου στην δεύτερη παράταση με 94-93 την Νίμπουρκ και πανηγύρ...

Δεν θα φύγει ποτέ ήρεμη από αυτό το γήπεδο. Η ΑΕΚ νίκησε διά πυρός και σιδήρου στην δεύτερη παράταση με 94-93 την Νίμπουρκ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Λαρεντζάκης έφτασε τους 23 πόντους, 21 είχε ο Ματσιούλις και 13 ο Ρόμπερσον, ο οποίος έδωσε απαντήσεις στα δημοσιεύματα που τον ήθελαν να αποχωρεί από την ομάδα. Έντεκα ασίστ μοίρασε ο Ράταν-Μέις.

Το ματς

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στον αγώνα της, όμως οι φωνές του Μπάνκι που ακούστηκαν σε όλη την κερκίδα στο πρώτο τάιμ άουτ, ξύπνησαν τους παίκτες. Από εκείνο το σημείο και μετά οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, έπαιξαν σωστή άμυνα, σκόραραν και ξεκίνησαν να χτίζουν διαφορά στο σκορ (17-30 στο 10').

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι συνέχισε η Ένωση και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Μπάνκι, είχαν πάρει τον αέρα του παιχνιδιού, είχαν φτιάξει την ψυχολογία τους και συνέχισαν σε γρήγορο ρυθμό προσφέροντας παράλληλα θέαμα (36-52 στο 20'). Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι ο Ράταν-Μέις μέσα σε 20 λεπτά μοίρασε εννέα ασίστ.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, οι παίκτες της Μπάνκι έδειξαν υπνωτισμένοι. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα ξέσπασμα και όχι μόνο ισοφάρισαν αλλά πήραν και προβάδισμα στο σκορ. Βέβαια, ο Ιταλός έβαλε ξανά τις φωνές στους παίκτες του, οι οποίοι στο φινάλε... ξύπνησαν και ανέκτησαν ξανά ένα μικρό προβάδισμα (62-66 στο 30').

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ. Η Νίμπουρκ όση διαφορά και αν έπαιρνε η ΑΕΚ κατάφερνε να την μειώνει και να μένει ζωντανή, διεκδικώντας μέχρι τέλους τη νίκη. Οι Κιτρινόμαυροι έφτασαν κοντά στην αυτοκτωνία, με τον Χάντερ να αστοχεί σε δύο βολές στο φινάλε, όμως τελικά παίζοντας καλή άμυνα στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και στην παράταση, δίνοντας μεγάλη βάση στην άμυνα τους, με την ΑΕΚ να χάνει την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο φινάλε, στέλνοντας το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση.

Εκεί ο αγώνας παρέμεινε θρίλερ, ωστόσο οι παίκτες του Μπάνκι έμειναν ψύχραιμοι και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-30, 36-52, 62-66, 82-82 (κ. α.), 86-86 (1η παρ.), 93-94 (2η παρ.)

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέλ): Μπέντα 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 23 (4/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χρούμπαν 25 (5/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, Λόρενς 7 (1/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Πέτερκα 15 (3/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Κριζ 5 (8 ριμπάουντ), Πούμπρλα 4, Σμιθ 4, Βγιοράλ, Ράιτ 3

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 2 (1/11 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάντερ 5 (8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 23 (7/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σάκοτα 11, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 10 (1), Καββαδάς 7, Ματσιούλις 21 (5/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρατάν-Μέις 2 (1/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 λάθη), Ρόμπερσον 13 (6/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3109,Απόψεις,31,Αφιερώματα,242,Διοίκηση,559,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,571,Συνεντεύξεις,657,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,4856,Giannis Sifakis,34,Koriopolis,3,Live Stream,7,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,9,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Μας έκανε καδριακούς, αλλά νίκησε η ΑΕΚ!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy