Διπρόσωπη ΑΕΚ και στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ

Η ΑΕΚ έπαιξε μπάσκετ μόνο για ένα ημίχρονο και ηττήθηκε με 79-75 από την Χάποελ Ιερουσαλήμ στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Κιτρι...

Η ΑΕΚ έπαιξε μπάσκετ μόνο για ένα ημίχρονο και ηττήθηκε με 79-75 από την Χάποελ Ιερουσαλήμ στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Κιτρινόμαυροι στο δεύτερο ημίχρονο δεν... βγήκαν στο παρκέ και το πλήρωσαν με την ήττα.

Ο πρώην παίκτης του Δικεφάλου, Μπράουν σκότωσε την Ένωση, καθώς σκόραρε 21 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ, ενώ από την πλευρά της ΑΕΚ διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν οι Γκρίφιν, Μέις, Σάκοτα, Λαρεντζάκης και Χάντερ.

Το ματς

Οι παίκτες του Μπάνκι δεν μπήκαν καλά στο παρκέ και άφησαν ανοιχτούς διαδρόμους για την Χάποελ, όμως αντέδρασαν άμεσα και βρήκαν το ρυθμό τους. Μάλιστα, με τον Σάκοτα να φτάνει τους 8 πόντους, πήραν το προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησαν μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-16). Το σημείο που είχε... πρόβλημα η ΑΕΚ ήταν η άμυνα (χωρίς όμως αυτό να το εκμεταλλεύονται οι φιλοξενούμενοι), καθώς στην επίθεση ήταν αρκετά αποδοτική, παρά το γεγονός ότι αστόχησε σε εύκολα λέι απ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ενωση ανέβασε την απόδοση της και αύξησε τη διαφορά στο σκορ, όμως η Χάποελ δεν το έβαλε κάτω. Πίεσε σε όλο το γήπεδο και μπήκε ξανά στο παιχνίδι, αποδεικνύοντας ότι θα παλέψει μέχρι τέλους. Βέβαια, όσο οι Κιτρινόμαυροι ήταν συγκεντρωμένοι δεν αντιμετώπιζαν την παραμικρή δυσκολία και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ 42-31.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, οι Ισραηλινοί έχτισαν ένα σερί 21-3 και πήραν το προβάδισμα στο σκορ, με την ΑΕΚ να είναι... υπνωτισμένη. Βέβαια, οι Κιτρινόμαυροι βρήκαν αντίδραση και πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο πήραν ξανά το προβάδισμα στο σκορ, σε έναν αγώνα άκρως εντυπωσιακό με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων. Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Χάποελ σε θέση οδηγού (55-58).

Το μπλακ άουτ του Δικεφάλου συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Χάποελ να παίρνει προβάδισμα 12 πόντων 5 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Σε εκείνο το σημείο, οι Κιτρινόμαυροι τα έπαιξαν όλα για όλα μειώνοντας στους δύο πόντους 9'' πριν τη λήξη, όμως ο χρόνος δεν ήταν αρκετός ώστε να πάρουν τη νίκη στο.... παιχνίδι των βολών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 42-31, 55-58, 75-79

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 10 (2), Χάντερ 16 (11 ριμπάουντ), Ματσιούλις 1, Ράταν Μέις 17 (2/6 τρίποντα,) Σάκοτα 13 (3/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 2, Καββαδάς 3, Λαρεντζάκης 11 (2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ξανθόπουλος 2

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Μπράουν 21 (3/4 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπάτλερ 8 (7 ριμπάουντ), Φελντέιν 9 (2), Τζόνσον 10, Όουενς 10 (10 ριμπάουντ), Μπλατ 9 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Τσούμπρεβιτς 4, Ελιγιάχου 4, Οχαγιόν, Στάναταμαϊρ 4 (5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 17/41 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 14/21 βολές, 34-14 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 15 λάθη, 4κλεψίματα, 2 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά της Χάποελ Ιερουσαλήμ: 23/53 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 12/15 βολές, 28-10 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 7 λάθη, 12 κλεψίματα, 4 τάπες

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3126,Απόψεις,31,Αφιερώματα,242,Διοίκηση,559,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,571,Συνεντεύξεις,657,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,4874,Giannis Sifakis,34,Koriopolis,3,Live Stream,8,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,10,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Διπρόσωπη ΑΕΚ και στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy