Αγχωτική νίκη για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 73-63 του Χολαργού για την 5η αγωνιστική της Α1 και συνεχίζει δυναμικά τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο Τσάμπιονς...

Η ΑΕΚ επικράτησε με 73-63 του Χολαργού για την 5η αγωνιστική της Α1 και συνεχίζει δυναμικά τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Πολύ καλή εμφάνιση από τους Γκρίφιν και Τσαλμπούρη, ενώ σταθερά σε υψηλές πτήσεις συνέχισε και ο Χάντερ. Τραυματίας από τον αγώνα αποχώρησε ο Ράταν-Μέις, καθώς και ο Χόκινς του Χολαργού, που παρά λίγο να κάνει άνω κάτω την ΑΕΚ.

Το ματς

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν καλά στο παρκέ, όμως όσο περνούσαν τα λεπτά ο Χολαργός ανέβαζε την απόδοση του. Αυτό είχε ως συνέπεια στο έβδομο λεπτό να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με 11-12 και να συνεχίσει με το πόδι κολλημένο στο γκάζι. Οι παίκτες του Μπάνκι δεν κατάφεραν να βρουν άμεσα αντίδραση και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά στο σκορ τον Χολαργό με 15-18.

Η ΑΕΚ κατάλαβε ότι έπρεπε να κόψει τον ρυθμό του Χολαργού και αυτό έκανε. Οι Κιτρινόμαυροι έπαιξαν καλύτερη άμυνα, βρήκαν στόχο στην επίθεση και στο 17᾽ πήραν ξανά το προβάδισμα στο σκορ (17-15) το οποίο και κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά.

Ο κακός ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το θετικό ήταν ότι η ΑΕΚ κρατούσε τα ηνία και τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Χολαργός προσπαθούσε διαρκώς να μειώσει στο σκορ, όμως οι παίκτες του Μπάνκι έδειχναν συγκεντρωμένοι στον στόχο τους και δεν τους άφηναν περιθώρια να αντιδράσουν.

Η Ένωση έδειξε στο 4ο δεκάλεπτο ότι δεν κινδυνεύει, καθώς διατήρησε έναν σταθερό ρυθμό, κράτησε τη διαφορά του σκορ, με τον Χόκινς να παλεύει μόνος του, ώστε να οδηγήσει την ομάδα του στην ανατροπή, χωρίς όμως να τα καταφέρνει τελικά.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31–26, 54-44, 73-63

ΑΕΚ: Τσαλμπούρης 11(1), Ματσιούλις 7(1), Ράταν-Μέις 3, Λαρεντζάκης 9, Μωραϊτης 2, Γκρίφιν 15(1), Σαντ-Ρος 4, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 3, Γιαννόπουλος 6(1), Χάντερ 13

Χολαργός: Αγκμπελέσε 5, Οκερέαφορ 2, Φιτζπάτρικ, Ντόρσεϊ 9(1), Σπυριδωνίδης, Καμπερίδης 5(1), Κώττας 5, Λοβ 11(3), Χόκινς 20, Σκουλίδας, Γιάνκοβιτς 6, Ραλλάτος

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3110,Απόψεις,31,Αφιερώματα,242,Διοίκηση,559,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,571,Συνεντεύξεις,657,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,4857,Giannis Sifakis,34,Koriopolis,3,Live Stream,7,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,9,
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy