Εύκολο απόγευμα στην Χαλκίδα

Η ΑΕΚ χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία επικράτησε με 67–78 της Κύμης στο κλειστό της Χαλκίδας και ξεπέρασε τον ΠΑΟΚ που έχ...

Η ΑΕΚ χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία επικράτησε με 67–78 της Κύμης στο κλειστό της Χαλκίδας και ξεπέρασε τον ΠΑΟΚ που έχασε από τον Ήφαιστο στον βαθμολογικό πίνακα.
Το βάρος στο σκοράρισμα σήκωσε ο Ματσιούλίς με 15 πόντους και τον ακολούθησαν ο Λαρεντζάκης με 13 και ο Ρόμπερσον 12. Οι Κιτρινόμαυροι ήταν συγκεντρωμένοι στην άμυνά τους, βρήκαν ελεύθερα σουτ και ευστόχησαν, φτάνοντας εύκολα στη νίκη.

Εξαιρετικός ήταν ο κόσμος της ΑΕΚ, που έδωσε το παρών στο κλειστό και βοήθησε με τη φωνή του τους Κιτρινόμαυρους να φτάσουν στη νίκη.

Το ματς
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν στο ξεκίνημα του αγώνα την ΑΕΚ και να επιβάλουν τον ρυθμό τους, όμως δεν κατάφεραν να έχουν διάρκεια. Αρχικά πήραν το προβάδισμα, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά οι Κιτρινόμαυροι αντέδρασαν έχτισαν το δικό τους σερί και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης (15-20 στο 10᾽).

Η ΑΕΚ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά στο σκορ, παρά το γεγονός ότι η Κύμη πίεζε για να μείνει ζωντανή στο παιχνίδι. Ο Ματσιούλις είχε πάρει πάνω του το σκοράρισμα, την ίδια στιγμή που οι Κιτρινόμαυροι έκλεισαν καλά τους χώρους στην άμυνα, χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους (25-39 στο 20᾽).

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ τα δεδομένα δεν ανατράπηκαν. Οι παίκτες συνέχισαν να παίζουν το παιχνίδι τους και όση πίεση και αν προσπαθούσαν να ασκήσουν οι γηπεδούχοι δεν τα κατάφεραν. Μάλιστα, η ΑΕΚ βρήκε χώρους για αρκετά σουτ, τα οποία μάλιστα έβαλε και κατά συνέπεια κράτησε τη διαφορά στο σκορ (42-63 στο 30᾽).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς η Κύμη δεν είχε τον χρόνο όσο και αν πίεζε να καλύψη τη διαφορά και να διεκδικήσει τη νίκη. H AEK στα τελευταία λεπτά μείωσε το ρυθμό της, αλλά παρόλα αυτά πήρε το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα:
15–20, 25–39, 42-63 , 67–78

Κύμη: Χόρτον 11, Σαγκς 15, Μπόλντς 4, Τουτζιαράκης 5, Κάμφορ 14, Ουάσινγκτον 11, Τσιάρας, Πουλιανίτης 3, Μαργέλης, Μαραγκός 4, Στυλιανού, Μιτσιμπόνας

ΑΕΚ: Σάκοτα 10, Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 15, Λαρεντζάκης 13, Μωραΐτης 5, Γκρίφιν 2, Σαντ-Ρος 8, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 12, Γιαννόπουλος 6, Χάντερ 7

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3218,Απόψεις,31,Αφιερώματα,242,Διοίκηση,559,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,571,Συνεντεύξεις,661,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,4965,Giannis Sifakis,36,Koriopolis,3,Live Stream,10,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,10,
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy