Νίκη για την ΑΕΚ με καυτό Χάντερ!

Με τον Χάντερ να κάνει πάλι πράματα και θάματα, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 78-71 κόντρα στην Φουενλαμπράδα για την 5η αγωνιστική του Τσάμπιο...

Με τον Χάντερ να κάνει πάλι πράματα και θάματα, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 78-71 κόντρα στην Φουενλαμπράδα για την 5η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Αμερικανός της ΑΕΚ έφτασε σήμερα τους 24 πόντους, ενώ πριν μια εβδομάδα στη Γαλλία είχε φτάσει τους 25. Η εμπειρία του Ματσιούλις μίλησε στο φινάλε του αγώνα, όταν η Ένωση χρειαζόταν καθαρό μυαλό, ενώ πολύ καλές εμφανίσεις είχαν και οι Τσαλμπούρης και Μωραΐτης. Θετικά σημάδια και από τον Γκρίφιν.

Βέβαια, οι Κιτρινόμαυροι είχαν προβλήματα στην άμυνα και παρά το γεγονός ότι έφτασαν στη νίκη, σίγουρα χρειάζονται βελτίωση.

Το ματς

Με τον Τσαλμπούρη να αποδεικνύει ότι σιγά σιγά γίνεται άντρας μπασκετικά, η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα της κόντρα στην Φουενλαμπράδα. Βέβαια, οι Κιτρινόμαυροι έκαναν αρκετά εύκολα λάθη, με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ (24-19 στο 10᾽). Από το πρώτο δεκάλεπτο ο Χάντερ έδειξε να βρίσκεται ξανά σε εξαιρετική κατάσταση, ενώ ο Γκρίφιν ανέβασε την απόδοση του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ... πάγωσε, με τους Ισπανούς να τρέχουν ένα σερί 8-0 παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ (31-32 στο 13᾽) Αυτό ξύπνησε τους παίκτες του Μπάνκι που έπαιξαν καλύτερη άμυνα και κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα, χτίζοντας σιγά σιγά μια νέα διαφορά (41-34 στο 20᾽).

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για ακόμα μια φορά να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα, όμως όταν μείωσαν στον πόντο, οι παίκτες του Μπάνκι ανέβασαν ξανά την απόδοσή τους. Ο Χάντερ συνέχισε να οδηγεί την Ένωση, η οποία κράτησε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (59-54 στο 30᾽) και έπρεπε να μείνει σοβαρή στην τελευταία περίοδο, ώστε να φτάσει στη νίκη.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να παίξει καλύτερη άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρά το γεγονός ότι συνέχισε να έχει κενά, κατάφερε σιγά σιγά να χτίσει διαφορά ασφαλείας. Σε αυτή την προσπάθεια των Κιτρινόμαυρων βγήκε μπροστά η εμπειρία του Ματσιούλις, ο οποίος όχι μόνο έπαιξε άμυνα,, αλλά κέρδισε και πολλά φάουλ.

Τα δεκάλεπτα:
24-19, 41-34, 59-54, 78-71

ΑΕΚ: Τσαλμπούρης 7, Ματσιούλις 4, Ράταν-Μέις 6, Λαρεντζάκης 7, Μωραΐτης 5, Γκρίφιν 9, Σαντ-Ρος 10, Ρόμπερσον 6, Γιαννόπουλος, Χάντερ 24

Φουενλαμπράδα: Ο’ Λίρι 13, Ρούπνικ 9, Μπέγιας 7, Γκαρθία 5, Κρουθ 12, Γιόρκα 10, Γκονθάλεθ, Νογκέιρα 4, Κλαρκ 2, Εγιένγκα 7, Ζανά 2

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3126,Απόψεις,31,Αφιερώματα,242,Διοίκηση,559,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,571,Συνεντεύξεις,657,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,4874,Giannis Sifakis,34,Koriopolis,3,Live Stream,8,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,10,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Νίκη για την ΑΕΚ με καυτό Χάντερ!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy