Θρίλερ και αποκλεισμός για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 82-80 από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, κάτι που σημαίνει ότι δεν...

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 82-80 από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, κάτι που σημαίνει ότι δεν θα καταφέρει να υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Ο αγώνας ήταν θρίλερ από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, με τους Κιτρινόμαυρους να αντιδρούν όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Όμως, δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν στην τελευταία επίθεση και να επιστρέψουν στην Αθήνα με το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Ένωση αγωνίστηκε χωρίς τον Ντούσαν Σάκοτα, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στη γάμπα και προφυλάχθηκε. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν για ακόμα μια φορά ο Μέις με 21 πόντους, ενώ τους 14 έφτασε ο Λαρεντζάκης.

Το ματς

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από τα πρώτα του λεπτά. Η ΑΕΚ πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, όμως ο ΠΑΟΚ έβρισκε τον τρόπο να παραμένει κοντά. Μάλιστα με δύο συνεχόμενα τρίποντα στο φινάλε του του πρώτου δεκαλέπτου, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (25-24 στο 10᾽).

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι, με το σκορ να ανεβαίνει σε υψηλά στάνταρ. Βέβαια, το γεγονός ότι η διαφορά στο σκορ ήταν μόλις ένας πόντους (44-45 στο 20᾽), άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της συνέχεια.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να χτίζει διαφορά στο σκορ, την οποία όμως δεν κατάφερε να κρατήσει. Ο ΠΑΟΚ έκανε τη δική του αντεπίθεση, πήρε το προβάδισμα και μάλιστα έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο χαρακτήρα, εκμεταλλευόμενος την αστοχία των παικτών της Ένωσης (67-58 στο 30᾽).

Η τελευταία περίοδος ήταν πραγματικό θρίλερ! Η ΑΕΚ επέστρεψε στο ματς και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντου μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι Κιτρινόμαυροι έπαιξαν συγκεντρωμένα, είχαν 3᾽᾽ στη διάθεση τους ώστε να σουτάρουν και να πάρουν τη νίκη, αλλά τελικά ο Μέις πήρε την μπάλα μακριά από το τρίποντο και αστόχησε. Μάλιστα, σε αυτό το θρίλερ ο Μπάνκι δεν είχε στη διάθεση του τον Χάντερ ο οποίος είχε πέντε φάουλ, με 2 τεχνικές ποινές Από τον αγώνα αποβλήθηκε και ο προπονητής του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 44–45, 67-58, 82-80

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 18 (5), Μορέιρα 13, Χρυσικόπουλος 3 (1), Κόνιαρης, Αθηναίου 10 (1), Τέπιτς 9 (1), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 1, Χάτσερ 2, Γκάρετ 4, Γκος 14.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης 8 (1), Ματσιούλις 7 (1), Ρατάν-Μέιζ 21 (2), Λαρεντζάκης 14 (1), Μωραΐτης 5 (1), Γκρίφιν 4, Σαντ-Ρος 6 (1), Ρόμπερσον 5, Γιαννόπουλος 4, Χάντερ 6.

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3110,Απόψεις,31,Αφιερώματα,242,Διοίκηση,559,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,571,Συνεντεύξεις,657,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,4857,Giannis Sifakis,34,Koriopolis,3,Live Stream,7,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,9,
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy