Βασίλισσα... non stop!

Η ΑΕΚ συνέχισε το αήττητο σερί της, καθώς επικράτησε με 83-69 του Ηφαίστου Λήμνου στο κλειστό του ΟΑΚΑ, πριν τη διακοπή του πρωταθλήματ...

Η ΑΕΚ συνέχισε το αήττητο σερί της, καθώς επικράτησε με 83-69 του Ηφαίστου Λήμνου στο κλειστό του ΟΑΚΑ, πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος.
Για ακόμα έναν αγώνα οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και με πρώτους σκόρερ τους Λαρεντζάκη (16) και Σάκοτα (15) έφτασα στη νίκη. Ανέβασε την απόδοσή του και ο Γκρίφιν με 13 πόντους και 8 ασίστ. Πλέον έχουν μια εβδομάδα στη διάθεση τους, ώστε να πάρουν ανάσες και να επιστρέψουν στο παρκέ για τους δύσκολες αγώνες που ακολουθούν.

Το ματς
Χωρίς να παίξει την άμυνα που μας έχει συνηθίσει, η ΑΕΚ άφησε πολλούς χώρους στον Ήφαιστο Λήμνου που μπήκε εξ᾽ αρχής σε θέση οδηγού στον αγώνα. Το παιχνίδι ήταν πολύ ανοιχτό με τις δύο ομάδες να σκοράρουν διαρκώς και την Ένωση όσο περνούν τα λεπτά να ανεβάζει τον ρυθμό της, κυρίως στην άμυνα, καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα του ενός πόντου, με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (22-21 στο 10᾽).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα μειώθηκε, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν πιο πιεστικές άμυνας. Ο Δικέφαλος προσπάθησε αρχικά να χτίσει διαφορά στο σκορ, όμως ο Ήφαιστος ήταν καλά διαβασμένος και κυρίως με ατομικές προσπάθειες των παικτών του έμεινε ζωντανός στον αγώνα, δείχνοντας ότι δεν θα τα παρατήσει εύκολα (41-38 στο 20᾽).

Όπως και στους προηγούμενους αγώνες της, έτσι και σήμερα η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Κιτρινόμαυροι θωράκισαν την άμυνά τους, δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους και βρίσκοντας παράλληλα στόχο στην επίθεση ξεκίνησαν να χτίζουν τη διαφορά που θα τους χάριζε τη νίκη (62-54 στο 30᾽).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος προσπαθούσε να μπει ξανά στο παιχνίδι, όμως οι παίκτες της ΑΕΚ δεν του έδωσαν τη δυνατότητα να το κάνει, καθώς συνέχισαν να παίζουν πιεστική άμυνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ροζ φύλλο να φτάσε για ακόμα μια φορά σε Κιτρινόμαυρα χέρια και η Ένωση να συνεχίσει την αήττητη πορεία της.

Τα δεκάλεπτα: 22 -21, 41–38, 62–54, 83-69

ΑΕΚ: Σάκοτα 15, Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 12(2), Λαρεντζάκης 16(1), Μωραΐτης 4(1), Γκρίφιν 13(2), Σαντ-Ρος 6, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 2, Γιαννόπουλος 3(1), Χάντερ 12

Ήφαιστος Λήμνου: Γκότσερ 12, Μανωλόπουλος 5(1), Μπρέιζελτον 13(1), Έβανς 21, Σμιθ 3, Σταματής, Διαμαντάκος 2, Χαριτόπουλος 1, Μούρτος 2, Γκότικας, Φρεϊμάνις 5, Γουίγκινς 5

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3218,Απόψεις,31,Αφιερώματα,242,Διοίκηση,559,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,571,Συνεντεύξεις,661,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,4965,Giannis Sifakis,36,Koriopolis,3,Live Stream,10,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,10,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Βασίλισσα... non stop!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy