Καρδιοχτύπησε, αλλά το... τρένο του Μπάνκι πήρε τη νίκη!

Η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα, όμως τελικά πήρε τη νίκη με 80-76 κόντρα στη Νίμπουρκ για την 9η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, δίνοντας σ...

Η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα, όμως τελικά πήρε τη νίκη με 80-76 κόντρα στη Νίμπουρκ για την 9η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, δίνοντας συνέχεια στο αήττητο σερί της.

Οι Κιτρινόμαυροι έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό στην άμυνα και για αυτό καρδιοχτύπησαν, όμως τελικά με δύο ξεσπάσματα στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Πολύ καλό παιχνίδι από τους Σάκοτα, Ματσιούλις, Χάντερ και Σαντ-Ρος (έφτασε μια ανάσα από το νταμπλ-νταμπλ) που έφτασαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ αρκετά δημιουργικός παρότι δεν σκόραρε αρκετά ήταν ο Γκρίφιν.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, όμως κάποια συνεχόμενα λάθη που έκανε, έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να βρίσκονται διαρκώς κοντά στο σκορ. Παρόλα αυτά, οι Κιτρινόμαυροι βελτιωνόταν λεπτό με το λεπτό και έδειχναν ότι δεν θα αντιμετώπιζαν ιδιαίτερη δυσκολία κόντρα στην μαχητική, αλλά ιδιαίτερα άστοχη Νίμπουρκ (29-32 στο 10´).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ΑΕΚ. Οι Κιτρινόμαυροι σημείωσαν μόλις εννέα πόντους, καθώς ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, κάτι που τους εκνεύρισε και τους επηρέασε και στην άμυνα. Παρόλα αυτά όμως η Νίμπουρκ δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (29-32 στο 20᾽), κάτι που έκανε φανερό για ακόμα μια φορά ότι εάν οι παίκτες του Μπάνκι ανέβαζαν την απόδοσή τους θα... καθάριζαν τον αγώνα.

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε διπρόσωπη με την επιστροφή της στο παρκέ. Στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου δεν ήταν καλή, όμως σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση προσπαθώντας να χτίσει σιγά σιγά τη διαφορά που θα της έδινε τη νίκη. Μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξαν οι Σαντ-Ρος, Χάντερ και Γκρίφιν που συνεργαζόταν πολύ καλά μεταξύ τους (53-51 στο 30᾽).

Το τελευταίο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε θρίλερ. Η ΑΕΚ με τον αρχηγό της να είναι καυτός πήρε ένα καλό προβάδισμα στο σκορ, όμως η Νίμπουρκ με τη δική της αντεπίθεση έμεινε ζωντανή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Στο φινάλε, οι Κιτρινόμαυροι έβγαλαν καλές άμυνες είχαν το μπόνους των βολών και τελικά έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 29-32, 53–51, 80-76

ΑΕΚ: Σάκοτα 18(2), Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 15(2), Ρατάν Μέις 4, Λαρεντζάκης 7(1), Μωραϊτης, Γκρίφιν 6, Σαντ Ρος 12(1), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον, Γιαννόπουλος, Χάντερ 18

Νίμπουρκ: Κόζι 13(3), Μπέντα 12(3), Ράιτ 9(1), Πούμπρλα 2, Λόρενς 6, Πέτερκα 10(2), Μπόχατσικ 10(1), Ντέιβις, Μάιρς 2, Κριζ 2, Βυοράλ, Χρούμπαν 10(2)

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3575,Απόψεις,36,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,561,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,585,Συνεντεύξεις,692,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5326,Giannis Sifakis,39,Koriopolis,3,Live Stream,8,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Καρδιοχτύπησε, αλλά το... τρένο του Μπάνκι πήρε τη νίκη!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy