Αποχαιρέτησε το λαμπρό 2018 με νίκη!

Το λαμπρό 2018 της ΑΕΚ ολοκληρώθηκε έτσι όπως έπρεπε, με νίκη! Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 73-62 του Πανιωνίου για την 11...

Το λαμπρό 2018 της ΑΕΚ ολοκληρώθηκε έτσι όπως έπρεπε, με νίκη! Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 73-62 του Πανιωνίου για την 11η αγωνιστική της Α1 και πλέον περιμένουν το 2019 με στόχο να ενισχυθούν και να συνεχίσουν τις επιτυχίες.

Εξαιρετικός για ακόμα έναν αγώνα ήταν ο Χάντερ που έκανε ακόμα ένα νταμπλ νταμπλ με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ. Έντεκα πόντους σημείωσε ο Σάκοτα, ενώ από τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Μπέρι που όμως οι Κιτρινόμαυροι των σταμάτησαν στους 15 πόντους.

Ο κόσμος για ακόμα μια φορά αγκάλιασε την ομάδα και έδωσε το παρών στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Το ματς

Η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς ο Πανιώνιος την πίεσε αρκετά έχοντας μάλιστα για αρκετά λεπτά το προβάδισμα. Η παρουσία του Σάκοτα στον αγώνα βοήθησε αρκετά τους Κιτρινόμαυρους ώστε να ισοφαρίσουν, με τον Λαρεντζάκη με μακρινό τρίποντο στη λήξη του χρόνου να δίνει το προβάδισμα στην Ένωση (24-21 στο 10᾽).

Οι παίκτες του Μπάνκι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και ξεκίνησαν να χτίζουν σιγά σιγά διαφορά στο σκορ, δίνοντας βάση στην άμυνά τους. Όμως, ο Πανιώνιος δεν παρέδωσε τα όπλα. Παρά το γεγονός ότι αποσυντονίστηκε στην επίθεση κατάφερε να επανέλθει και να μειώσει τη διαφορά, μένοντας ζωντανός και διεκδικώντας τη νίκη (37-36 στο 20´).

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ η ΑΕΚ προσπάθησε για ακόμα μια φορά να επιβάλει τον ρυθμό της αλλά δεν τα κατάφερε. Οι παίκτες του Οικονόμου ήταν καλά διαβασμένοι, ο Μπέρι ανέβασε την απόδοσή του και η διαφορά στο σκορ δεν αυξήθηκε, παρά το γεγονός ότι η Ένωση είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Λαρεντζάκης σκόραρε ξανά με μακρινό τρίποντο διαμορφώνοντας το 54-49.

H AEK στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει τη νίκη και τα κατάφερε! Ανεβάζοντας την απόδοσή της στην επίθεση και παίζοντας σκληρή άμυνα, έκοψε τον αέρα του Πανιωνίου και τελικά τελείωσε το 2018 με ακόμα μια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 37-36, 54-49, 73-62

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 11(1), Τσαλμπούρης 5(1), Ματσιούλις 3, Ράταν Μέις 2, Λαρεντζάκης 12(2), Μωραϊτης, Γκρίφιν 4, Σαντ Ρος 2, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5, Χάντερ 24

Πανιώνιος (Οικονόμου): Ντόρσεϊ 11, Τέιλορ 11, Μπέρι 15(1), Χάρις 5(1), Καραμαλέγκος, Δίπλαρος 1, Καμαριανός, Ρουμελιώτης, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 8(1), Όστιν 6, Σίνγκλερ 5

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3327,Απόψεις,33,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,560,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,583,Συνεντεύξεις,670,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5076,Giannis Sifakis,37,Koriopolis,3,Live Stream,5,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,11,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Αποχαιρέτησε το λαμπρό 2018 με νίκη!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy