Ασταμάτητη ΑΕΚάρα - Έδωσε ευκαιρίες ο Μπάνκι

H AEK συνέχισε το σερί της, καθώς επικράτησε με 83-64 του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της Α1. Οι φιλοξενούμενο...

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν για ένα ημίχρονο, καθώς μετά η Ένωση πάτησε γκάζι και... καθάρισε τον αγώνα. Ο Γκρίφιν συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις, με τους Χάντερ και Σάκοτα να δίνουν σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα. Πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής οι Μωραΐτης, Τσαλμπούρης και Ρογκαβόπουλος.

Άξιο αναφοράς είναι ότι ο Ρατάν-Μέις πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής, αλλά και περισσότερες προσπάθειες, ώστε να επιστρέψει σιγά σιγά στην κατάσταση που βρισκόταν πριν τον τραυματισμό του.

Το ματς

Το Λαύριο μπήκε στον αγώνα με μοναδικό στόχο να βάλει δύσκολα στην ΑΕΚ και να πάρει ότι καλύτερο μπορούσε από την αναμέτρηση. Οι Κιτρινόμαυροι είχαν διαρκώς ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, το οποίο προσπαθούσαν να κρατήσουν με... νύχια και με δόντια, καθώς οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά, παίρνοντας μάλιστα τα ηνία στο φινάλε του δεκάλεπτου (15-16 στο 10᾽).

Η ΑΕΚ ανέβασε το ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχτισε σιγά σιγά ένα σερί, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα και αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά στο σκορ, όμως ένα ξέσπασμα του Λαυρίου στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, άλλαξε τα δεδομένα. Οι γηπεδούχοι, παρέμειναν ζωντανοί και το 37-31 (στο 20᾽) έδειξαν ότι δεν έχουν σκοπό να... παρατήσουν τον αγώνα τόσο εύκολα.

Όπως αναμενόταν στο δεύτερο ημίχρονο οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν την απόδοση του, διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στο Λαύριο, που όσο και αν πάλευε δεν μπορούσε να διεκδικήσει τίποτα περισσότερο από τον αγώνα (64-44 στο 30᾽). Μάλιστα, πήρε αρκετό χρόνο ο Ρατάν-Μέις, ώστε να βρει τα πατήματά του και να επιστρέψει στην κατάσταση που βρισκόταν πριν τον τραυματισμό του.

Ο είχε ουσιαστικά τελειώσει, καθώς το Λαύριο δεν μπορούσε να καλύψει τη διαφορά των 20 πόντων, με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί αρκετά μέχρι εκείνη τη στιγμή. Με αυτό τον τρόπο το παιχνίδι... άνοιξε, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να προσφέρουν θέαμα, με την ΑΕΚ να παίρνει ακόμα μια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15–16, 37–31, 64-44, 83-64

ΑΕΚ: Σάκοτα 12(2), Τσαλμπούρης 10, Ματσιούλις 4, Ρατάν-Μέις 12(1), Λαρεντζάκης 6, Μωραΐτης 2, Γκρίφιν 8, Σαντ-Ρος 9(1), Ρογκαβόπουλος 3, Ρόμπερσον 3, Χάντερ 12

Λαύριο: Μαστρογιαννόπουλος, Μέλσον 9(1), Λούντζης, Λεγκίκας 2, Μιλόσεβιτς 14(1), Κουζέλογλου, Τζόουνς 7(1), Νίξον 6 Περράκης, Κακλαμανάκης 10, Λαμπ 7(1), Οντιάσε 9

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3922,Απόψεις,37,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,562,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,600,Συνεντεύξεις,746,Antonopoulos,5,apokleistika,16,Basket League,208,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5681,Giannis Sifakis,44,Koriopolis,3,Live Stream,14,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Ασταμάτητη ΑΕΚάρα - Έδωσε ευκαιρίες ο Μπάνκι
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy