Καρδιοχτύπησε στο φινάλε, αλλά νίκησε

Η ΑΕΚ επικράτησε με 81-77 του Άρη εκτός έδρας για την 8η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ ανδρών, συνεχίζοντας το αήττητο σερί της. ...

Οι Κιτρινόμαυροι έφτασε ακόμα και στο +13, όμως στο φινάλε πήγαν να βγάλουν μόνοι τους τα μάτια τους, αλλά η ψυχραιμία του Σάκοτα από την γραμμή των βολών και η καλή άμυνα στην τελευταία επίθεση του Άρη, χάρισαν στον Δικέφαλο ακόμα ένα ροζ φύλλο.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Χάντερ με 16 πόντους (8 ριμπάουντ) και τον ακολούθησε με 14 ο Γκρίφιν.

Το ματς

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο παρκέ ξεκινώντας να χτίζει ένα σερί, όμως οι παίκτες του Μπάνκι αντέδρασαν, μείωσαν τη διαφορά και μπήκαν στον ρυθμό του αγώνα. Αυτό είχε ως συνέπεια το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώσει με σκορ 18-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή της, ήταν ιδιαίτερα εύστοχη στα τρίποντα, καταφέρνοντας να μπει σε θέση οδηγού στον αγώνα. Μάλιστα, οι παίκτες του Μπάνκι εκμεταλλεύτηκαν στο μέγιστο βαθμό τα πολλά λάθη του Άρη και έτσι διαμόρφωσαν το 33-39 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με το πόδι κολλημένο στο γκάζι. Ο Άρης συνέχισε να κάνει λάθη, με την ΑΕΚ να αυξάνει διαρκώς τη διαφορά στο σκορ, φτάνοντας ακόμα και στο +13. Όμως, ένα καλό ξέσπασμα που είχε ο Άρης, του έδωσε τη δυνατότητα να μειώσει τη διαφορά, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 52-61 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του στο τέταρτο δεκάλεπτο, πίεσε ώστε να φτάσει στη νίκη, με συνέπεια η διαφορά να φτάσει στους πέντε πόντους 23 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και στη συνέχεια μετά από λάθος στην επίθεση της ΑΕΚ στους δύο. Ο Σάκοτα με βολές έκανε το συν πέντε, με την τελευταία επίθεση να είναι του Άρη, εκεί ο Μπέλ αστόχησε, ο Σάκοτα πήρε το ριμπάουντ και ο αγώνας τελείωσε, με την Ένωση να συνεχίζει το αήττητο σερί της.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ρατάν-Μέις προσπάθησε να αγωνιστεί, αλλά τελικά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-39, 52-61, 77-81

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Σλαφτσάκης 1, Μποχωρίδης 24(4), ΜακΓκι 6, Μπελ 7(1), Νταλό 7(1), Βεργίνης 3(1), Φλιώνης 2, Χρηστίδης 3(1), Τζόουνς 15, Κάιζερ 9, Αγγέλου, Βλάσιος

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 10(1), Τσαλμπούρης 5(1), Χάντερ 16, Γκρίφιν 14(2), Σαντ-Ρος, Μωραΐτης 2, Σάκοτα 11(2), Λαρεντζάκης 13(1), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 10, Ρατάν-Μέις

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3197,Απόψεις,31,Αφιερώματα,242,Διοίκηση,559,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,571,Συνεντεύξεις,661,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,4944,Giannis Sifakis,36,Koriopolis,3,Live Stream,9,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,10,
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy