Νίκη πρωτιάς με οδηγό τον Γκρίφιν!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 83-70 της Χάποελ Ιερουσαλήμ εκτός έδρας για την 7η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ και πλέον βρίσκεται στην πρώτ...

Η ΑΕΚ επικράτησε με 83-70 της Χάποελ Ιερουσαλήμ εκτός έδρας για την 7η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ και πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του τρίτου ομίλου, καθώς κάλυψε και τη διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο αγώνα.

Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο ανανεωμένος Γκρίφιν με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ενώ καλή παρουσία είχαν και οι 16 Χάντερ, 13 Σαντ-Ρος και 12 Σάκοτα.

Το ματς

Η ΑΕΚ μετά από πολύ καιρό μπήκε καλά στον αγώνα της από το πρώτο λεπτό. Παίζοντας ωραία άμυνα, αλλά και πολύ οργανωμένα στην επίθεση κατάφερε σιγά σιγά να χτίσει διαφορά στο σκορ, με τους γηπεδούχους όμως να μειώνουν με τρίποντο του Μπράουν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, μένοντας ζωντανοί στην αναμέτρηση (22-29 στο 10᾽).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Χάποελ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, έτρεξε το δικό της σερί και κατάφερε ακόμα και να πάρει προβάδισμα με 34-32. Όμως, οι Κιτρινόμαυροι... κατάφεραν να ξυπνήσουν και βρήκαν ξανά τον ρυθμό τους δείχνοντας ότι είναι αποφασισμένοι να κερδίσουν, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ 43-48.

Πολύ καλή απόδοση για την Ένωση στο πρώτο ημίχρονο έπιασε ο Γκρίφιν με 16 πόντους (5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα), καθώς και ο Σαντ-Ρος με 12 (5/7 σουτ). Αντίθετα από την πλευρά των γηπεδούχων ξεχώρισε ο Φελντέιν με 12 πόντους.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ η ΑΕΚ πάτησε ξανά το γκάζι και προσπάθησε να χτίσει εκ νέου μια καλή διαφορά στο σκορ και εν μέρη τα κατάφερε. Όμως οι ψηλοί της Χάποελ κατάφεραν να κερδίσουν τις μάχες στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου και να μειώσουν ξανά το σκορ (56-61 στο 30᾽).

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, μετατρέποντας το σε θρίλερ. Οι παίκτες του Μπάνκι όμως στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, βρισκόταν συνεχώς σε θέση οδηγού και κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε το γεγονός ότι η Χάποελ συμπλήρωσε πολύ γρήγορα τα φάουλ που είχε και κατά συνέπεια οι Κιτρινόμαυροι σούταραν αρκετές βολές. Με αυτό τον τρόπο έφτασαν στη νίκη και έδωσαν συνέχεια στο αήττητο σερί τους.

Τα στατιστικά του αγώνα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-29, 43-48, 56-61, 70-83

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Μπλατ 9 (2/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπράουν 14 (2/6 τρίποντα), Μπάτλερ 1, Φελντέιν 16 (5/13 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Τόμας 13 (6/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ελιάου 4, Οχαγιόν 3, Όουενς 2, Στάνταμαϊρ 8 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 25 (8/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος, 2 κλεψίματα), Χάντερ 16 (7/12 δίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα, 4 κοψίματα), Λαρεντζάκης 8 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ματσιούλις 8 (0/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8/8 βολές, 7 ριμπάουντ) Σαντ-Ρος 13 (2) Μωραΐτης, Ράταν-Μέις, Ρόμπερσον 1, Σάκοτα 12 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3905,Απόψεις,37,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,562,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,599,Συνεντεύξεις,741,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,207,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5663,Giannis Sifakis,44,Koriopolis,3,Live Stream,14,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Νίκη πρωτιάς με οδηγό τον Γκρίφιν!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy