Ο σούπερ Χάντερ, οδηγεί την ασταμάτητη ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έκανε... πάρτι και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε ακόμα και με 28 πόντους, τελικά πήρε τη νίκη με 90-82 εκτός έδρας κόντρα στην ...

Η ΑΕΚ έκανε... πάρτι και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε ακόμα και με 28 πόντους, τελικά πήρε τη νίκη με 90-82 εκτός έδρας κόντρα στην Φουενλαμπράδα, κατακτώντας τη 19η νίκη της στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Βιονικός για ακόμα έναν αγώνα ήταν ο Χάντερ που έκανε στο παρκέ ότι ήθελε. Συγκεκριμένα ο Αμερικανός σημείωσε 24 πόντους, με 11 ριμπάουντ, 2 κοψίματα, 3 κλεψίματα και 5 ασίστ. Εντελώς διαφορετικό το επίπεδο της Ένωσης με την παρουσία του Θίοντορ.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στο παρκέ, με τους Κιτρινόμαυρους να είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι στον αγώνα τους και να τρέχουν ένα σερί 12-0. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι σημείωσαν το πρώτο τους καλάθι στο πέμπτο λεπτό, με τους παίκτες του Μπάνκι να μένουν προσηλωμένοι στον στόχο τους, παρά την διαφορά στο σκορ. Ο Θίοντορ με καλάθι και φάουλ στο φινάλε του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 26-13 για την ΑΕΚ, όμως το άσχημο ήταν το γεγονός ότι ο Τζέιμς φορτώθηκε με τρία φάουλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ένωση φάνηκε ότι έχασε για λίγο τη συγκέντρωσή της με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν το δικό τους σερί και το σκορ να φτάσει στο 22-28. Όμως σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Χάντερ (έκανε πράγματα και θάματα) αλλά και ο Σάκοτα, με συνέπεια η διαφορά να ανέβει ξανά (26-44 στο 18᾽). Βέβαια, οι Κιτρινόμαυροι με δεδομένη και τη διαφορά του σκορ έκανε κάποια λάθη και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 46-33 υπέρ της ΑΕΚ.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ ο Χάντερ συνέχισε να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, να σκοράρει, να μπλοκάρει, να πασάρει και να παίρνει ριμπάουντ, αποτελειώνοντας τους αντιπάλους τους που δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα ώστε να γυρίσουν τον αγώνα. Αυτό φάνηκε και από τη διαφορά του σκορ, καθώς η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 69-52 για την ΑΕΚ, η οποία όμως στο φινάλε της μείωσε την απόδοσή της.

Το ροτέσιον που έκανε η Ένωση και η χαλαρότητα των παικτών της στο φινάλε έκανε τη διαφορά να φτάσει στους 13 πόντους, με την Φουενλαμπράδα να... θεωρεί οτι μπορεί να διεκδικήσει τη νίκη. Κατά συνέπεια τα μαρκαρίσματα ήταν δυνατά και η ένταση ανέβηκε με τις τεχνικές ποινές να παίρνουν φωτιά. Παρόλα αυτά οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν ξανά τον ρυθμό τους και έφτασαν χωρίς δυσκολία στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 33-46, 52-69, 82-90

Φουενλαμπράδα:
Ακονιόν, Ο'Λίρι 10, Ρούπνικ 11(2), Μπέλας 6(1), Γκαρσία 8(1), Κρους 11(1), Κεμπ 13, Γιόρκα 6(1), Γκονζάλες 4, Κλαρκ, Εγιένγκα 13(1), Κραβτσόφ

AEK: Τζέιμς, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 17(1), Τσαλμπούρης 2, Ματσιούλις 11(1), Λαρεντζάκης 2, Γκρίφιν 11, Θίοντορ 19(2), Σαντ Ρος 4, Γιαννόπουλος, Χάντερ 24

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3696,Απόψεις,36,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,561,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,593,Συνεντεύξεις,715,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,206,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5447,Giannis Sifakis,40,Koriopolis,3,Live Stream,11,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy