Έσπασε το αήττητο σερί της η ΑΕΚ

Τέλος στο αήττητο σερί της έβαλε η ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε με 77-73 από την Μπάμπεργκ στην Βαμβέργη, γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα της ...

Τέλος στο αήττητο σερί της έβαλε η ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε με 77-73 από την Μπάμπεργκ στην Βαμβέργη, γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα της στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι καθ᾽όλη τη διάρκειά του, όμως ένα φάουλ που δεν δόθηκε στον Σάκοτα στο φινάλε της αναμέτρησης έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Ο αρχηγός της Ένωσης σημείωσε 15 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Χάντερ με 14.

Το ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με στόχο να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν αρκετές με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα με 6-11, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0 μπήκαν στο παιχνίδι και βγήκαν μπροστά στο σκορ. Οι παίκτες του Μπάνκι βρήκαν αντίδραση, ανέκτησαν το προβάδισμα και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι στο 19-20.

Στο ίδιο σκηνικό εξελίχθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει και να ελέγξει τη ροή της αναμέτρησης. Μάλιστα, τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετά χαμένα σουτ, αλλά παρόλα αυτά το σκορ έμεινα σε υψηλά επίπεδα (39-39 στο 20´). Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Σάκοτα με 9 πόντους και οι τρεις από αυτοί ήταν ένα τρίποντο στο φινάλε του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης, πηγαίνοντας χέρι χέρι στο σκορ. Οι μάχες που δόθηκαν ήταν ιδιαίτερα δυνατές και το γεγονός ότι το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 56-55 έδειξε ότι στο τέταρτο δεκάλεπτο θα έχουμε θρίλερ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν όντως θρίλερ! Η Μπάμπεργκ έχτισε μια διαφορά στο σκορ, αλλά οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά και να μπουν ξανά στο παιχνίδι, διεκδικώντας τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα. Εκεί τα δύο χαμένα τρίποντα του Λαρεντζάκη, αλλά και το φάουλ που δεν δόθηκε στον Σάκοτα έκριναν τον αγώνα και η ΑΕΚ έσπασε το αήττητο σερί της, γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα της στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-39, 56–55, 77-73

Μπάμπεργκ: Χίκμαν 5(1), Ράις 13(2), Ζήσης, Γέλοβατς 8(1), Στάκεϊ 5(1), Σμιντ 7(1), Ολίντε, Χάρις 8, Ρούμπιτ 11(2), Αλεξάντερ 9, Χέκμαν, Τέιλορ 6

ΑΕΚ: Τζέιμς 5, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15(1), Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 12, Λαρεντζάκης 9(1), Μωραϊτης, Γκρίφιν 11(3), Σαντ Ρος 2, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Χάντερ 14

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3326,Απόψεις,33,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,560,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,583,Συνεντεύξεις,670,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5075,Giannis Sifakis,37,Koriopolis,3,Live Stream,5,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,11,
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy