Έκανε... πάρτι στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ!

Στις Ευρωπαϊκές νίκες επέστρεψε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 80–56 της Ντιζόν στο ΟΑΚΑ. Οι Κιτρινόμαυροι δεν έπιασαν καλή απόδοση στο π...

Στις Ευρωπαϊκές νίκες επέστρεψε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 80–56 της Ντιζόν στο ΟΑΚΑ. Οι Κιτρινόμαυροι δεν έπιασαν καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν αυτό που έπρεπε και καθάρισαν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον Δικέφαλο ήταν ο Χάντερ που έφτασε τους 22 πόντους (9 ριμπ.) και έπαιξε μεγάλο ρόλο στη δυναμική επιστροφή της ομάδας του στο τρίτο δεκάλεπτο. Αυτή ήταν η ένατη Ευρωπαϊκή νίκη της Ένωσης, που από την προηγούμενη αγωνιστική έχει κλειδώσει μαθηματικά την πρόκρισή της στους 16 του θεσμού.

Το ματς
Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα της, με συνέπεια η Ντιζόν να τρέξει ένα σερί 1-9. Ο Λούκα Μπάνκι ανακάτεψε την τράπουλα, έκανε αλλαγές και έδωσε ώθηση στην ομάδα του. Οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα (χωρίς όμως να πιάσουν τα γνωστά στάνταρ τους) και πήραν το προβάδισμα μερικά δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου (14-12), όμως η Ντιζόν πήρε εκ νέου το προβάδισμα (14-15) με τρίποντο και έτσι τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Συνεχίζοντας να ανεβάζει την απόδοσή της στην άμυνα (πίεζε σε όλο το γήπεδο) η ΑΕΚ κατάφερε να κλείσει την αντίπαλό της και να ξεκινήσει να χτίζει διαφορά στο σκορ, παρά το γεγονός ότι έκανε πολλά λάθη. Εκτός από την άμυνα όμως, σημαντικό ρόλο έπαιξε και η παρουσία του Τσαλμπούρη στον αγωνιστικό χώρο, ο οποίος για ακόμα μια φορά στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Με αυτά τα δύο στοιχεία η Ένωση κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-30, δείχνοντας ότι εάν παίξει σοβαρά δεν έχει να φοβηθεί τίποτα από την Ντιζόν.

Η ΑΕΚ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένη να κόψει τα πόδια της Ντιζόν και να πάρει διαφορά ασφαλείας ώστε να φτάσει στη νίκη. Οι Κιτρινόμαυροι βελτίωσαν ακόμα περισσότερο την άμυνά τους, ήταν πιο εύστοχοι στην επίθεση και κατά συνέπεια το σκορ... άνοιξε. Τα ηνία στο σκοράρισμα πήρε ο Χάντερ, ο οποίος ενώ στο πρώτο ημίχρονο δεν φάνηκε ιδιαίτερα (είχε 7 πόντους) στη συνέχεια πήρε τα πάνω του και έπαιξε σημαντικό ρόλο στην πορεία της ομάδας του (62-37 στο 30᾽).

Η μεγάλη διαφορά στο σκορ δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν τη νίκη, παρόλα αυτά όμως συνέχισαν να μάχονται. Το παιχνίδι άνοιξε αρκετά και οι παίκτες της Ένωσης προσπάθησαν να παραμείνουν συγκεντρωμένοι και παράλληλα να προσφέρουν θέαμα, όμως το γεγονός ότι είχαν κλειδώσει τη νίκη τους έκανε να είναι απρόσεκτοι σε αρκετές φάσεις.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 36-30, 62-39, 80–56

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 6, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 11(2), Τσαλμπούρης 8(1), Ματσιούλις 9(2), Λαρεντζάκης 6, Μωραϊτης, Γκρίφιν 3(1), Θίοντορ 5(1), Σαντ Ρος 7(1), Γιαννόπουλος 3(1), Χάντερ 22

Ντιζόν (Λενιάμ): Βεμπέρ 2, Αρτσινάρντ, Λελούπ, Χόλστον 5, Εμεγκάνο 12(1), Ουέαρ 11, Λουμ 8, Σασάνγκ 8, Πίρσον 4, Ζουλιάν 6(1)

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3696,Απόψεις,36,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,561,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,593,Συνεντεύξεις,715,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,206,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5447,Giannis Sifakis,40,Koriopolis,3,Live Stream,11,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Έκανε... πάρτι στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy