Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ έγινε ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ!

Τι άλλο θα ζήσουμε; Τι άλλο θα κάνει αυτή η ομάδα; Πλέον είναι γεγονός! Η Βασίλισσα που έμαθε το μπάσκετ σε όλη την Ελλάδα ανέβηκε στην...

Τι άλλο θα ζήσουμε; Τι άλλο θα κάνει αυτή η ομάδα; Πλέον είναι γεγονός! Η Βασίλισσα που έμαθε το μπάσκετ σε όλη την Ελλάδα ανέβηκε στην κορυφή του κόσμου και δίδαξε μέχρι τη Βραζιλία τις αξίες και τα ιδανικά που πρεσβεύει! Παγκόσμιε ακούς; Έγινε και η Βασίλισσα μας Παγκόσμια!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 86-70 της Φλαμένγκο στη Βραζιλία και κατέκτησε το Διηπειρωτικό Κύπελλο, προσφέροντας για ακόμα μια φορά μεγάλες στιγμές στον κόσμο της.

Όπως και στον ημιτελικό, έτσι και στον τελικό οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν μεγάλο πάθος, έπαιξαν με ομαδικότητα και πίστη και κατάφεραν να φτάσουν στη μεγάλη νίκη. Τα στατιστικά στην προκειμένη περίπτωση έχουν μικρή σημασία, καθώς ο Λούκα Μπάνκι κατάφερε να πάρει τα καλύτερα στοιχεία από όλους τους παίκτες του και να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου.

Αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι ότι παρά το γεγονός ότι η Φλαμένγκο έπαιζε στην έδρα της, οι οπαδοί της ΑΕΚ έδωσαν για ακόμα μια φορά δυναμικό παρών και έδειξαν σε όλο τον κόσμο την... τρέλα που κουβαλάνε!

Το ματς
Όπως και στον πρώτο της αγώνα, έτσι και στον τελικό η ΑΕΚ μπήκε μουδιασμένα στο παρκέ. Οι παίκτες της Φλαμένγκο πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και το προβάδισμα στο σκορ, όμως οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να βρουν αντίδραση. Ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Ένωση πήρε το προβάδισμα στο σκορ με έναν πόντου (18-17) και με αυτή τη διαφορά ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος (20-19 στο 10´).

H ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και παρά το γεγονός ότι η Φλαμένγκο προσπάθησε να μειώσει δεν τα κατάφερε. Οι παίκτες του Μπάνκι συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα, βρήκαν και ελεύθερα σουτ, αλλάζοντας το ρυθμό που είχε επιβάλει η αντίπαλός τους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το στοιχείο που δεν άφησε την Ένωση να ανεβάσει ακόμα περισσότερη τη διαφορά στο σκορ ήταν τα ριμπάουντ, καθώς η Φλαμένγκο είχε 22, ενώ η ΑΕΚ μόλις 10. Μάλιστα, για ακόμα έναν αγώνα ο Μπάνκι έδωσε χρόνο συμμετοχής από το πρώτο κιόλας ημίχρονο στους 10 από τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και όσες απόπειρες και αν έκανε η Φλαμένγκο να μπει ξανά στο παιχνίδι δεν τα κατάφερε. Οι Ματσιούλις και Θίοντορ είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στην πορεία της Ένωσης, ενώ και ο Σαντ-Ρος με την εξαιρετική του άμυνα βοήθησε ιδιαίτερα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε παράσταση με έναν ρόλο! Οι Κιτρινόμαυροι δεν είχαν σκοπό να χάσουν μέσα από τα χέρια τους το τρόπαιο. Η διαφορά στο σκορ ανέβηκε, οι παίκτες της ΑΕΚ έμειναν συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να πάρουν διαφορά αρχικά 16 πόντους (5 λεπτά πριν το τέλος) αλλά και 25  στη συνέχεια, φτάνοντας  τελικά στη μεγάλη νίκη.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 42-33, 63-55,  86-70

ΑΕΚ: Χάντερ 4, Τζέιμς 12(1) , Ματσιούλις 17 (3) , Σαντ-Ρος 8, Θίοντορ 22 (3) , Γκρίφιν, Λαρεντζάκης 10 (1), Σάκοτα 11 (2), Τσαλμπούρης, Ξανθόπουλος 2

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ: Μπάλμπι 9 (3), Ολιβίνια 4, Ροσέτο 3 (1), Μαρκίνιος 21 (2), Βαρεζάο 15, Κρεζένι 2, Ντος Άντος 5 (1), Μινέιρο 2, Νέσμιτ 7, Ράμος 3

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3584,Απόψεις,36,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,561,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,585,Συνεντεύξεις,694,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5335,Giannis Sifakis,39,Koriopolis,3,Live Stream,9,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ έγινε ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy