Παγκόσμιε... θα το σηκώσουμε και αυτό!

Η ΑΕΚ δεν είχε αντίπαλο στον πρώτο της αγώνα στο Διηπειρωτικό Κύπελλο. Οι Κιτρινόμαυροι χωρίς να αγχωθούν και βγάζοντας απίστευτο πάθο...

Η ΑΕΚ δεν είχε αντίπαλο στον πρώτο της αγώνα στο Διηπειρωτικό Κύπελλο. Οι Κιτρινόμαυροι χωρίς να αγχωθούν και βγάζοντας απίστευτο πάθος επικράτησαν με 86-64 της Σαν Λορέτζο και πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής.

Ο Λούκα Μπάνκι βρέθηκε στην ευχάριστη θέση να έχει σε καλή βραδιά όλους τους παίκτες τους, καθώς πήρε βοήθειες τόσο από τους βασικούς όσο και από τον πάγκο, δίνοντας μάλιστα χρόνο συμμετοχής σε όλους.

H Ένωση δεν ήταν μόνη της ούτε στο Ρίο. Ο κόσμος έδωσε δυναμικό παρών και δεν σταμάτησε να τραγουδάει ούτε λεπτό, βοηθώντας τους παίκτες του Μπάνκι να βρουν ψυχολογία και να πάρουν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής.

Το ματς
Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ αγχωμένες! Αυτό φάνηκε τόσο από τα λάθη που έκαναν, όσο και από τις άστοχες επιθέσεις. Μάλιστα, η ΑΕΚ ήταν πίσω στο σκορ καθώς δεν κατάφερε να πιάσει καλή απόδοση, κάτι όμως που άλλαξε στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Λαρεντζάκης και Ξανθόπουλος έδωσαν παλμό στους συμπαίκτες του και κατά συνέπεια η διαφορά μειώθηκε και οι Κιτρινόμαυροι πήραν το προβάδισμα στο σκορ 1,5 λεπτό πριν το τέλος, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 18-13 υπέρ της Ένωσης.

Η ΑΕΚ πάτησε για τα καλά το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με οδηγό την εξαιρετική άμυνα, αλλά και τα εύστοχα σουτ που ήρθαν από την επίθεση οι Κιτρινόμαυροι έτρεξαν ένα σερί 13-0 και ουσιαστικά καθάρισαν από νωρίς τον αγώνα. Η Σαν Λορέντζο δεν μπορούσε ούτε να σκοράρει, αλλά ούτε να σταματήσει τους παίκτες του Μπάνκι, οι οποίοι ήταν διαρκώς συγκεντρωμένοι.

Μάλιστα, αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι ότι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο ο Λούκα Μπάνκι είχε χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του, εν των οποίων μόνο οι Ξανθόπουλος, Θίοντορ και Μωραΐτης δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Η ΑΕΚ μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο αρκετά μουδιασμένη με συνέπεια η Σαν Λορέντζο να προσπαθήσει να μειώσει τη διαφορά, ώστε να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Όμως, οι Κιτρινόμαυροι βρήκαν γρήγορα αντίδραση και με οδηγό τον Θίοντορ, που πήρε τα πάνω του, κατάφεραν να κρατήσουν διαφορά ασφαλείας και να μην μπουν σε μπελάδες.

Ο τρόπος με τον οποίο εξελίχθηκε ο αγώνας μετέτρεψε το τελευταίο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία. Οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν κρατήσει αρκετά μεγάλη διαφορά στο σκορ, η οποία δεν μπορούσε να καλυφθεί. Από τη στιγμή που οι Κιτρινόμαυροι είχαν 20 πόντους διαφορά 4 λεπτά πριν το φινάλε όλα είχαν τελειώσει και ο Δικέφαλος ξεκίνησε να σκέφτεται τον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-45, 54–68, 64-86

Σαν Λορέντζο: Αγκίρε 7, Φιλερούπ 6, Βιλντόζα, Καλφάνι 7, Άντονι 14, Κλεμέντε 2, Τάκερ 17 (2), Λο Γκρίπο , Σιμς 1, Μάτα 8 (1), Μεγίνς 2

ΑΕΚ: Τζέιμς 15 (1), Λαρεντζάκης 8 (1), Γκρίφιν 5 (1), Σαντ-Ρος 10 (2) , Γιαννόπουλος 3 (1), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (3), Τσαλμπούρης 2, Ματσιούλις 4, Μωραΐτης 3 (1), Θίοντορ 12 (2), Χάντερ 9.

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3584,Απόψεις,36,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,561,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,585,Συνεντεύξεις,694,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5335,Giannis Sifakis,39,Koriopolis,3,Live Stream,9,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Παγκόσμιε... θα το σηκώσουμε και αυτό!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy