Αγχωτική πρωτιά - Ρίο ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ!

Η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά τελικά επικράτησε με 77-76 της Αντβέρπ στο ΟΑΚΑ, κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου της και πλέον ...

Η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά τελικά επικράτησε με 77-76 της Αντβέρπ στο ΟΑΚΑ, κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου της και πλέον ετοιμάζεται για το Διηπειρωτικό.

Οι Κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης καθ᾽ όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως η διαφορά που πήραν δεν ήταν αρκετή, καθώς η αντίπαλός τους έπαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ στην τελευταία περίοδο και μετέτρεψε τον αγώνα σε ντέρμπι.

Σε πολύ καλή κατάσταση έδειξε ότι βρίσκεται ο Σάκοτα παρά τον τραυματισμό του, ενώ άπαντες στην Ένωση έπαιξαν συγκρατημένα ώστε να μην υπάρξουν τραυματισμοί ενόψει του Διηπειρωτικού.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ, για ακόμα μια φορά ήταν ο Βινς Χάντερ με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Το ματς

H AEK μπήκε φουριόζα στο παρκέ, προσπαθώντας από τα πρώτα κιόλας λεπτά να επιβάλει το ρυθμό της. Μάλιστα, όταν ο Μπάνκι κατάλαβε ότι η Αντβέρπ έμενε κοντά στο σκορ πήρε τάιμ άουτ και στη συνέχεια οι παίκτες του έπαιξαν εξαιρετική άμυνα ανεβάζοντας κατακόρυφα τη διαφορά στο σκορ. Αυτό είχε ως συνέπεια να διαμορφωθεί το 25-13, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να σταματήσουν την Ένωση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μείωσε για μερικά λεπτά την απόδοσή της, με την Αντβέρπ να μειώνει τη διαφορά στο σκορ, ελπίζοντας ότι θα ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης. Όμως, οι Κιτρινόμαυροι βρήκαν άμεσα τον καλό τους ρυθμούς και παίζοντας σταθερά σε άμυνα και επίθεση διατήρησαν το προβάδισμα και συνέχισαν να πιέζουν, καθώς δεν ήθελαν σε καμία περίπτωση να κινδυνεύσουν (46-32 στο 20᾽).

Για ακόμα έναν αγώνα εξαιρετικά ποσοστά στο πρώτο ημίχρονο έπιασε ο Χάντερ (8 π., 2 ριμπ., 3 ασ., 1 κλ., 1 κοψ.), ενώ πολύ καλός ήταν και ο Θίοντορ (9 π. 3 ασ., 1 ριμπ.). Θετική ήταν και η παρουσία του Σάκοτα που επέστρεψε από τον τραυματισμό του και βοήθησε ιδιαίτερα την Ένωση να επανέλθει μετά το κακό διάστημα που είχε στο πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν την σταθερή του απόδοση, αφήνοντας διαρκώς τους φιλοξενούμενους σε ρόλο θεατή. Η διαφορά δεν αυξανόταν, όμως οι παίκτες του Μπάνκι έδειχναν διαρκώς ότι όσο παραμένουν σοβαροί δεν διατρέχουν κανέναν κίνδυνο (61-50 στο 30᾽).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αντβέρπ μπήκε για τα καλά στον αγώνα. Οι διαφορά των 14 πόντων έφτασε στους 5, από εκεί στους τέσσερις και εν συνεχεία στους τρεις, τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Μπάνκι ζητούσε συνεχώς στους παίκτες του να παίξουν με μυαλό, καθώς έβλεπε ότι οι αντίπαλοί του ξεκίνησαν να γίνονται επικίνδυνοι και με ήττα η Ένωση θα έχανε την πρώτη θέση του ομίλου της. Η διαφορά έφτασε στον πόντο 30᾽᾽ πριν το φινάλε, με την ΑΕΚ να παίρνει τελικά τη νίκη με 77-76 με την πολύ καλή άμυνα των Θίοντορ και Λαρεντζάκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 46–32, 61-50, 77-76

ΑΕΚ: Τζέιμς 7, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 10(1), Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 3, Λαρεντζάκης 9(1), Γκρίφιν 10, Θίοντορ 11(1), Σαντ Ρος 6, Γιαννόπουλος 2, Χάντερ 19

Αντβέρπ: Λι 15(3), Ντόνκορ 3(1), Τέιτ 17, Βάνβιλ 7, Σάντερς 2, Σέπεν, Ακυαζίλι 3, Μπάκο 19, Ντουτζίνσκι 4, Καλινόσκι 4, Τόμπσον 2

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3684,Απόψεις,36,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,561,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,590,Συνεντεύξεις,712,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,205,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5435,Giannis Sifakis,40,Koriopolis,3,Live Stream,11,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Αγχωτική πρωτιά - Ρίο ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy