Πάθος - Άμυνα - Κόσμος και η ΑΕΚάρα ξανά στους 8!

Στην επόμενη φάση η Βασίλισσα! Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 63-62 από τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, όμως έχοντας ως βοηθό της το +9 του πρώτου αγώνα πήρε το ...

Στην επόμενη φάση η Βασίλισσα! Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 63-62 από τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, όμως έχοντας ως βοηθό της το +9 του πρώτου αγώνα πήρε το εισιτήριο για τους 8 του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Κιτρινόμαυροι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στην επίθεση, όμως με την τρομερή τους άμυνα και τον εξαιρετικό τους κόσμο πήραν για δεύτερη συνεχόμενη φορά την πρόκριση στους 8 του Τσάμπιονς Λιγκ και θα έχουν τη δυνατότητα να υπερασπιστούν τον τίτλο τους.

Ο έκτος παίκτης της ΑΕΚ στον σημερινό αγώνα δεν ήταν άλλος από τον κόσμο της! Μετά από πάρα πολύ καιρό το κλειστό του ΟΑΚΑ ήταν γεμάτο (το κάτω διάζωμα) και οι φίλαθλοι του Δικεφάλου δεν σταμάτησαν να τραγουδούν και να δίνουν δύναμη στους Κιτρινόμαυρους! Αυτή η εικόνα είναι αυτή που αρμόζει στην Ένωση, η οποία τα τελευταία χρόνια πρωταγωνιστεί σε όλες τις διοργανώσεις που αγωνίζεται και κατακτά το ένα τρόπαιο μετά το άλλο.

Το ματς

H AEK μπήκε παγωμένη στον αγωνιστικό χώρο με τον ΠΑΟΚ να σκοράρει τους πρώτους πόντους, όμως με το πέρασμα των λεπτών οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν την απόδοσή τους. Στο 7ο λεπτό οι παίκτες του Μπάνκι πήραν για πρώτο φωτό το προβάδισμα (11-10) και στη συνέχεια δεν το έχασα, ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά (18-14 στο 10᾽). Βέβαια, ο ΠΑΟΚ δεν είχε καμία σχέση με την εμφάνισή του στον πρώτο αγώνα, δείχνοντας ότι θα παλέψει μέχρι τέλους για την ανατροπή και την πρόκριση.

Από τη στιγμή που η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο του σκορ, συνέχισε στον ίδιο δυνατό ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ και εν μέρη τα κατάφεραν, όμως η Ένωση έδειξε ότι δεν είχε σκοπό να χάσει τον αγώνα και κατά συνέπεια την πρόκριση. Το γεγονός ότι το σκορ έμεινε χαμηλά (32-27 στο 20´), ήταν υπέρ της ΑΕΚ, η οποία με οδηγό τον Σαντ-Ρος έπαιξε εκπληκτική άμυνα και το μόνο που χρειαζόταν ήταν να βελτιωθεί στην επίθεση.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ ο ΠΑΟΚ μείωσε ακόμα περισσότερο στο σκορ και οι δύο ομάδες πήγαιναν ουσιαστικά χέρι χέρι στο σκορ. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πήραν στο 28ο λεπτό το προβάδισμα στο σκορ (43-46) για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά οι παίκτες της ΑΕΚ δεν έχασαν τη συγκέντρωση τους και συνέχισαν να παίζουν με πάθος και σοβαρότητα, έχοντας πάντα στο πλευρό της τον εκπληκτικό της κόσμο (45-47 στο 30᾽).

Η τελευταία περίοδος μετατράπηκε σε ντέρμπι για γερά νεύρα. Ο ΠΑΟΚ μπήκε με σκοπό να καλύψει τη διαφορά των 9 πόντων, όμως οι Κιτρινόμαυροι πήραν δύναμη από τον κόσμο τους και παρά το γεγονός ότι έχασαν αρκετές φορές τη συγκέντρωσή τους το σκορ δεν ξέφυγε (52-53 στο 35᾽). Η ΑΕΚ στο φινάλε αφού έβλεπε ότι δεν πηγαίνει καλά στην επίθεση, έπαιξε εξαιρετική άμυνα με μοναδικό στόχο να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση και τελικά το κατάφερε με τον κόσμο της να ζητάει για ακόμα μια φορά την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 18–14, 32-27, 45-47,  62-63

AEK: Τζέιμς 8, Σάκοτα 6, Τσαλμπόυρης 3(1), Ματσιούλις 10(1), Λαρεντζάκης 8, Μωραΐτης, Γκρίφιν 8(2) , Θίοντορ 2, Σαντ-Ρος 3, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 3(1), Χάντερ 11

ΠΑΟΚ: Τζέφερσον 11, Χρυσικόπουλος 5, Σχίζας 2, Κόνιαρης 4, Τέπιτς 9 (1), Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 10, Ζάρας 3(1), Χάτσερ 10, Γκάρετ 2, Γκος 5

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3796,Απόψεις,36,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,561,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,598,Συνεντεύξεις,731,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,207,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5549,Giannis Sifakis,41,Koriopolis,3,Live Stream,14,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Πάθος - Άμυνα - Κόσμος και η ΑΕΚάρα ξανά στους 8!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy