Καρδιοχτύπησε αλλά έκανε αυτό που έπρεπε η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ παρά το γεγονός ότι έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, επικράτησε με 96-92 της Κύμης για την 19η αγωνιστική της Α1 και συνέχι...

Η ΑΕΚ παρά το γεγονός ότι έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, επικράτησε με 96-92 της Κύμης για την 19η αγωνιστική της Α1 και συνέχισε το αήττητο σερί της.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης ήταν τα επτά λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου όπου η Ένωση έτρεξε ένα σερί 22-0 και πήρε διαφορά στο σκορ, με την Κύμη να παλεύει μέχρι τέλους για τη νίκη.

Για την Ένωση ξεχώρισαν οι Ματσιούλις (14 π.) και Χάντερ (16 π., 8 ριμπ.), ενώ ο Τζέιμς αποχώρησε τραυματίας και επέστρεψε την ίδια στιγμή που πρόβλημα αντιμετώπισε και ο Σαντ-Ρος που έμεινε στον πάγκο στο δεύτερο ημίχρονο.

To ματς

H AEK δεν μπήκε ποτέ στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες της Κύμης έτρεξαν ένα σερί 6-0 και είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, με τον Μπάνκι να προσπαθεί να ξυπνήσει τους παίκτες του που ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στην επίθεση και κακοί στην άμυνα. Η διαφορά στο σκορ μειώθηκε αρχικά, όμως η Κύμη βρήκε απάντησε έκανε ακόμα και το +10 ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο έληξε με 17-24.

Και το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για την ΑΕΚ, όμως μετά το 13ο λεπτό οι Κιτρινόμαυροι μεταμορφώθηκαν. Η πίεση σε όλο το γήπεδο έφερε αποτελέσματα με την Ένωση να ισοφαρίζει σε 36-36 στο 16 και στη συνέχεια να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ. Μάλιστα, κατάφερε να τρέξει ένα σερί 22-0, κάνοντας ουσιαστικά επίδειξη δύναμης στην Κύμη, που είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά τον αγώνα της, αλλά για επτά ολόκληρα λεπτά έμεινε χωρίς να σκοράρει (48-37 στο 20᾽).

Η Κύμη αναπτέρωσε το ηθικό της στο ημίχρονο και επέστρεψε στο παρκέ με στόχο να βάλει ξανά δύσκολα στην ΑΕΚ. Οι Κιτρινόμαυροι κράτησαν το προβάδισμα στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν συνεχώς αντίδραση ώστε να κρατούν τη διαφορά κάτω από 10 πόντους. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο, με την Ένωση να έχει το προβάδισμα, χωρίς όμως να έχει κλειδώσει τη νίκη (69-61 στο 30᾽).

H AEK προσπαθούσε να αυξήσει τη διαφορά και να καθαρίσει τον αγώνα, όμως η Κύμη ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει εύκολα. Παρά το γεγονός ότι οι Κιτρινόμαυροι είχαν διακρός προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους, δεν κατάφερναν να το αυξήσουν και αυτό έδινε ελπίστες στους φιλοξενούμενους (89-85 στο 39᾽). Η ΑΕΚ όμως ήταν πιο ψύχραιμη στο φινάλε και τελικά έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα:
17–24, 48-37, 69-61, 96-92

ΑΕΚ:
Τζέιμς 10, Σάκοτα 10 (1), Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 14, Λαρεντζάκης 9, Τίγκας, Μωραΐτης 5, Γκρίφιν 12 (2), Σαντ-Ρος 9 (1), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 11 (3), Χάντερ 16

Κύμη: Χόρτον 18, Σαγκς 18 (4), Λιούις 26 (2), Ουάσινγκτον 6 (1), Γεροντομιχαλός, Καρινιάουσκας 14 (1), Τσιάρας, Πουλιανίτης 4, Γουίλιαμς 5 (1), Μαργέλης, Μαραγκός 1, Μιτσιμπόνας

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3796,Απόψεις,36,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,561,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,598,Συνεντεύξεις,731,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,207,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5549,Giannis Sifakis,41,Koriopolis,3,Live Stream,14,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Καρδιοχτύπησε αλλά έκανε αυτό που έπρεπε η ΑΕΚ
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy