Ψυχωμένη νίκη της ΑΕΚ στη Λήμνο!

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 87-74 κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου σε έναν πολύ σκληρό αγώνα με γρήγορο ρυθμό. Ο Ματσιούλις βγήκε μπροστά και με τ...

Ο Ματσιούλις βγήκε μπροστά και με τις τρίποντες βόμβες του έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για την Ένωση, με τον Σάκοτα να τον ακολουθεί. Κοντά στο 50% η ευστοχία των Κιτρινόμαυρων στα τρίποντα, καλώς για ακόμα μια φορά ο Χάντερ.

Ο κόσμος δεν άφησε την ομάδα μόνη της ούτε στη Λήμνου, καθώς στο κλειστό του νησιού του Βορείου Αιγαίου ακουγόταν συνεχώς συνθήματα της ΑΕΚ, με τους Κιτρινόμαυρους φιλάθλους να τιμούν τη διοίκηση του Ηφαίστου, αποδεικνύοντας το μεγαλείο του αθλητισμού.

Το ματς

Όπως σε όλους τους εντός έδρας αγώνες του, έτσι και σήμερα ο Ήφαιστος ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα του, κάτι που είχε ως συνέπεια οι δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Οι Κιτρινόμαυροι πίεσαν αρκετά στην άμυνα στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ με μόλις έναν πόντο (21-22 στο 10᾽), καθώς οι γηπεδούχοι έπαιζαν εξίσου πιεστικά. Αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι ότι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ο Χάντερ είχε σημειώσει 10 πόντους με τέσσερα ριμπάουντ.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, προσπαθώντας να διορθώσουν τα λάθη τους ώστε να πάρουν προβάδισμα. Η ΑΕΚ κατάφερε να είναι πιο δημιουργική (παρά την απουσία των Θίοντορ και Ξανθόπουλου) και πήρε διαφορά πέντε πόντων 3 λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Τελικά ο Ήφαιστος ανέβασε ξανά την απόδοσή του και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα μόλις ενός πόντου (38-39 στο 20᾽).

Η ΑΕΚ επέστρεψε στο παρκέ με στόχο να... καθαρίσει τον αγώνα και να μην αφήσει περιθώρια στον Ήφαιστο. Ο Ματσιούλις βρέθηκε σε εκπληκτικό μομέντουμ και με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα έδωσε διαφορά 10 πόντων στην Ένωση 3 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Μάλιστα, η ευστοχία των Κιτρινόμαυρων στα τρίποντα τους έδωσε ώθηση και στην άμυνα, κόβοντας τα πόδια των γηπεδούχων, οι οποίοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς μετά τον Ματσιούλις και ο Σάκοτα ξεκίνησε να... πυροβολεί από τα 6,75 μ (54-63 στο 30᾽).

Ο Ήφαιστος βρήκε απαντήσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, μείωσε τη διαφορά στον πόντο, μπήκε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης και έκανε ξανά το παιχνίδι ντέρμπι. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ έμεινε ψύχραιμη και με τον Σάκοτα να σκοράρει διαρκώς ανέβασε τη διαφορά, δείχνοντας ότι η νίκη ήταν στο χέρι της (66-73 στο 35´). Κάπως έτσι η Ένωση πανηγύρισε ακόμα μια νίκη στην Α1 και πλέον ετοιμάζεται για τον αγώνα κόντρα στη Μπάμπεργκ.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 38-39, 54-63, 74-87

Ήφαιστος Λήμνου: Γκότσερ 11, Μανωλόπουλος 2, Μπρέιζελτον 9, Έβανς 20, Σμιθ 8, Σταμάτης, Διαμαντάκος 8, Χαριτόπουλος, Μούρτος 5 (1), Φρεϊμάνις 9 (1), Γαρέζος, Ουίγκινς 2

ΑΕΚ: Τζέιμς 1, Σάκοτα 19 (4), Τσαλμπούρης 3 (1), Ματσιούλις 18 (4), Λαρεντζάκης 8(1), Μωραΐτης 2, Γκρίφιν 6, Σαντ-Ρος 7(1), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Χάντερ 21

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3697,Απόψεις,36,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,561,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,594,Συνεντεύξεις,715,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,206,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5448,Giannis Sifakis,40,Koriopolis,3,Live Stream,11,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Ψυχωμένη νίκη της ΑΕΚ στη Λήμνο!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy