Πέρασε από τον Χολαργό και ετοιμάζεται για το... πάρτι κόντρα στον ΠΑΟΚ!

Παρά το γεγονός ότι καρδιοχτύπησε, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 81-70 εκτός έδρας κόντρα στον Χολαργό για την 18η αγωνιστική της...

Παρά το γεγονός ότι καρδιοχτύπησε, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 81-70 εκτός έδρας κόντρα στον Χολαργό για την 18η αγωνιστική της Α1.

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν δυνατά στον αγώνα, ο Χολαργός τον έκανε ντέρμπι για δύο δεκάλεπτα, αλλά τελικά η Ένωση πήρε τη νίκη που ήθελε και πλέον στρέφει την προσοχή της στη ρεβάνς κόντρα στον ΠΑΟΚ για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Πολύ καλό παιχνίδι από τον Ματσιούλις (16 π.), με τον Θίοντορ να φτάσει τους 13 πόντους. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γκρίφιν στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς

H AEK ξεκίνησε τον αγώνα της με το πόδι κολλημένο στο γκάζι. Τρέχοντας ένα σερι 12-0 πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης, ενώ στη συνέχεια με το 19-7 έκανε το καλύτερο φετινό της ξεκίνημα. Ο Χολαργός ανέβασε σιγά σιγά την απόδοσή του μειώνοντας αισθητά την διαφορά στο σκορ, όμως ακόμα και έτσι η Ένωση δεν έχασε σε κανένα σημείο του πρώτου δεκαλέπτου τον έλεγχο (18-24 στο 10᾽).

Η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εντελώς διαφορετική! Ο Χολαργός πήρε φόρα, κάλυψε τη διαφορά στο σκορ και στο 12ο λεπτό πήρε και το προβάδισμα. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με τον Χολαργό να μην της αφήνει περιθώρια να πάρει ξανά το προβάδισμα. Η ΑΕΚ συνέχισε να παίζει ωραίο μπάσκετ, με τον Χολαργό από την πλευρά του να αποδεικνύει για ακόμα μια φορά ότι είναι δύσκολος αντίπαλος (41-41 στο 20᾽).

Ο αγώνας συνέχισε να είναι ντέρμπι και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Χολαργός δεν άφηνε περιθώριο στην ΑΕΚ να ξεφύγει στο σκορ, με τους Κιτρινόμαυρους να δίνουν βαρύτητα σιγά σιγά στην άμυνά τους, ώστε ο Χολαργός να σταματήσει να σκοράρει. Αυτό και έγινε. Η Ένωση κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και να το κρατήσει, σταματώντας τους αντιπάλους τους στην επίθεση, ενώ εκείνη με ωραίους συνδυασμούς συνέχισε να σκοράρει (58-63 στο 30᾽).

Η διαφορά που πήρε η ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο, της έδωσε δύναμη για την τελευταία περίοδο. Οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να πάρουν διαφορά ακόμα και 10 πόντων, δείχνοντας ότι δεν έχουν σκοπό να χάσουν τον αγώνα. Αυτό και συνέβη τελικά, με την Ένωση να κρατάει τη διαφορά που έχτισε μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας ακόμα μια νίκη στο πρωτάθλημα της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 41-41, 58-63, 70-81

Χολαργός (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 6, Τάλτον 7 (1), Οκερεαφόρ 2, Καλαϊτζάκης, Φιτζπάτρικ 15 (3), Σπυριδωνίδης, Καμπερίδης 1, Κώττας, Λοβ 14 (1), Χόκινς 8 (1), Γιάνκοβιτς 17 (3), Ραλλάτος

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 9, Σάκοτα 11, Τσαλμπούρης 6, Ματσιούλις 16 (2), Λαρεντζάκης 3, ΜωραΪτης, Γκρίφιν 9 (1), Θίοντορ 13 (3), Σαντ Ρος 5 (1), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος, Χάντερ 9

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,4000,Απόψεις,38,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,563,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,60,Μεταγραφές,620,Συνεντεύξεις,755,Antonopoulos,5,apokleistika,16,Basket League,211,Diagonismos,8,Editorial,82,Eurobasket,110,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5757,Giannis Sifakis,45,Koriopolis,3,Live Stream,14,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,13,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Πέρασε από τον Χολαργό και ετοιμάζεται για το... πάρτι κόντρα στον ΠΑΟΚ!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy