Στο καυτό ΟΑΚΑ, η σοβαρή ΑΕΚ μπορεί να προκριθεί!

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 71-67 από τη Μπάμπεργκ στη Γερμανία, όμως η συγκεκριμένη διαφορά μπορεί να καλυφθεί στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ και να...

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 71-67 από τη Μπάμπεργκ στη Γερμανία, όμως η συγκεκριμένη διαφορά μπορεί να καλυφθεί στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ και να δώσει στην Ένωση την πρόκριση.
Οι Κιτρινόμαυροι δεν ήταν τόσο συγκεντρωμένοι όσο θα έπρεπε στην αρχή και το τέλος του αγώνα, όμως οι τέσσερις πόντοι αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς στις δύο ομάδες. Εξαιρετικό αγώνα έκαναν οι Λαρεντζάκης και Σάκοτα, ενώ ο Σαντ Ρος βοήθησε τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά.
Ο Γιόνας Ματσιούλις αποχώρησε από το παρκέ τραυματίες και μεταφερθεί στο νοσοκομείο για εξετάσεις. Πλέον άπαντες περιμένουν να δουν το μέγεθος του τραυματισμού του, ελπίζοντας να μην είναι κάτι σοβαρό.
Οι 300 φίλαθλοι του Δικεφάλου δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να τραγουδούν, δίνοντας περισσότερη ενέργεια στους παίκτες της Ένωσης.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι της! Η Μπάμπεργκ βρήκε γρήγορα έξι πόντους και οι επιλογές των παικτών του Μπάνκι στην επίθεση ήταν τραγικές. Αυτό άλλωστε φάνηκε από το γεγονός ότι η Ένωση σκόραρε το πρώτο της καλάθι στο 8ο λεπτό κάνοντας το 8-2. Αυτό που κράτησε ζωντανούς τους Κιτρινόμαυρους στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν η άμυνα, καθώς από τη μια πλευρά δεν σκόραραν, αλλά από την άλλη δεν δέχθηκαν και πολλούς πόντους. Μάλιστα, ο Δικέφαλος έμεινε μόλις έναν πόντου πίσω (11-10) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς μετά το πρώτο καλάθι οι παίκτες πήραν ψυχολογία, με τον Θίοντορ να ευστοχεί σε τρίποντο στη λήξη του χρόνου.

Οι Κιτρινόμαυροι... ξύπνησαν για τα καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Από τη στιγμή που μείωσαν τη διαφορά στο σκορ πήγαιναν χέρι-χέρι με τη Μπάμπεργκ και προσπαθούσαν να μπουν εκείνοι στη θέση του οδηγού. Οι Σάκοτα και Λαρεντζάκης έδωσαν ανάσα στο σκοράρισμα και τελικά στο 19ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα να πάει με αυτό στα αποδυτήρια (28-30). Εξαιρετική ήταν η παρουσία του Λαρεντζάκη, ενώ το σημείο που πονούσε την Ένωση ήταν το γεγονός ότι ο Χάντερ είχε μόλις 2 πόντους.

Η ΑΕΚ προσπάθησε με την επιστροφή της στο παρκέ να πάρει διαφορά στο σκορ. Στο 22ο λεπτό έκανε το +5 (28-34), όμως δύο λεπτά αργότερα ο αγώνας ήρθε ξανά στα ίσα, με την Μπάμπεργκ να δείχνει ότι θέλει τη νίκη. Οι μάχες που δόθηκαν στο παρκέ ήταν μεγάλες, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ (49-50 στο 30᾽), μετατρέποντας το τελευταίο δεκάλεπτο σε... ροντέο. Εκτός από τους Λαρεντζάκη και Σάκοτα που ήταν εξαιρετικοί, ο Χάντερ ανέβασε την απόδοσή του, ενώ ο Σάντ -Ρος έπαιζε τρομερή άμυνα.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου και από εκεί και πέρα, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, πήραν και τον έλεγχο του αγώνα. Οι παίκτες του Μπάνκι έχασαν τη συγκέντρωσή τους σε άμυνα και επίθεση κάτι που είχε ως συνέπεια τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε η διαφορά να φτάσει στους 9 πόντους. Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ βρήκε αντίδραση, μείωσε τη διαφορά (71-67) και η πρόκριση θα κριθεί την ερχόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 28-30, 49–50, 71-67

Μπάμπεργκ (Περέγκο): Χίκμαν 12 (1), Ράις 7 (1), Ζήσης 4, Στάκεϊ, Σμιντ, Ολίντε 6 (2), Χάρις, Ρούμπιτ 10, Αλεξάντερ 17, Χέκμαν 8 (2), Τέιλορ 3 (1), Κουλμπόκα

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 2, Σάκοτα 15 (1), Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 2, Λαρεντζάκης 12 (2), Μωραϊτης, Γκρίφιν, Θίοντορ 7 (1), Σαντ Ρος 10 (2), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος, Χάντερ 12

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3697,Απόψεις,36,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,561,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,594,Συνεντεύξεις,715,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,206,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5448,Giannis Sifakis,40,Koriopolis,3,Live Stream,11,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Στο καυτό ΟΑΚΑ, η σοβαρή ΑΕΚ μπορεί να προκριθεί!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy