Κέρδισε τον Άρη, φοβάται για Θίοντορ

Αν και καρδιοχτύπησε η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 81-73 κόντρα στον Άρη, με τους Κιτρινόμαυρους να δείχνουν ότι είναι αρκετά κουρασμένοι. Το σημ...

Αν και καρδιοχτύπησε η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 81-73 κόντρα στον Άρη, με τους Κιτρινόμαυρους να δείχνουν ότι είναι αρκετά κουρασμένοι. Το σημαντικότερο στην προκειμένη στιγμή είναι ο τραυματισμός του Θίοντορ, ο οποίος αποχώρησε από τον αγώνα (διάταση προσαγωγού) και κανείς δεν γνωρίζει εάν θα καταφέρει να αγωνιστεί κόντρα στην Μπάμπεργκ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Λούκα Μπάνκι έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του και παράλληλα άπαντες βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι. Αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Λαρεντζάκης, ενώ στο σκοράρισμα των ακολούθησαν οι Σάκοτα και Χάντερ.

Το ματς

Κανένα περιθώριο αντίδρασης δεν άφησε η ΑΕΚ στον Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Κιτρινόμαυροι επέβαλαν τον ρυθμό τους, σε έναν αγώνα με αρκετά φάουλ, και κατάφεραν να ξεκινήσουν να χτίζουν από νωρίς διαφορά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου πάλευαν να μείνουν κοντά στο σκορ, όμως σιγά σιγά η διαφορά αυξήθηκε (21-14 στο 10´).

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο, ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του, βρήκε σουτ, είχε σε πολύ καλή κατάσταση τον ΜακΓκί και μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Σιγά σιγά ξεκίνησε να ροκανίζει τη διαφορά δύο φορές μείωσε στον πόντο, ενώ στο 18ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει (37-37). Οι παίκτες του Μπάνκι αντέδρασαν σωστά στο τελευταίο λεπτό και κατάφεραν να πάρουν ξανά τα ηνία του αγώνα, δείχνοντας ότι αν είναι σοβαροί δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα (23-37 στο 20᾽).

Ο Άρης επέστρεψε στο παρκέ αγριεμένος, αλλά η ΑΕΚ είχε διαρκώς απαντήσεις. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι στο 26ο λεπτό πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (51-52). Οι Κιτρινόμαυροι έδειχναν κουρασμένοι και έχαναν πολλές φορές τη συγκέντρωσή τους, μόλις ο Άρης μείωνε έβρισκαν τον τρόπο να πάρουν ξανά το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς όμως να μπορούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας (60-55 στο 30᾽).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ δεν θέλησε να αφήσει περιθώρια στον Άρη και προσπάθησε να... καθαρίσει τον αγώνα. Η διαφορά στο σκορ έφτασε στους εννέα πόντους, ενώ στη συνέχεια ξεπέρασε τους δέκα, με τους Κιτρινόμαυρους να τελειώνουν με το θέμα νίκη, καθώς οι παίκτες του Άρη δεν είχαν ψυχολογία στη συνέχεια να πιέσουν για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43–37, 60–55, 81-73

ΑΕΚ: Τζέιμς 2, Σάκοτα 12, Τσαλμπούρης 5, Λαρεντζάκης 21 (1), Μωραϊτης 3, Γκρίφιν 6 (1), Θίοντορ 8, Σαντ Ρος 8 (2), Ρογκαβόπουλος 2, Γιαννόπουλος 2, Χάντερ 12

Άρης: Τζόουνς 8 (2), Κάιζερ 7 (1), Τολιόπουλος 12 (3), Βεργίτης, Μποχωρίδης 6, Φλιώνης 4, Βουλγαρόπουλος, Νταλό 9 (2), Χριστίδης, Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκί 23, Χάρις 2

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3889,Απόψεις,37,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,562,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,599,Συνεντεύξεις,740,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,207,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5647,Giannis Sifakis,43,Koriopolis,3,Live Stream,14,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy