Καταιγιστική στην Πυλαία η ΑΕΚ - Θα μπορούσε και μεγαλύτερη διαφορά

Παίζοντας με μεγάλη σοβαρότητα, η ΑΕΚ επικράτησε με 84-75 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία στον πρώτο αγώνα της φάσης των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Απ...

Απίστευτο πρώτο δεκάλεπτο από τους Κιτρινόμαυρους που έφτασαν ακόμα και στο +24, με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά στη συνέχεια, προσπαθώντας να μειώσει όσο περισσότερο μπορεί τη διαφορά ενόψει του επαναληπτικού στο ΟΑΚΑ.

Εξαιρετικός ο Χάντερ που έκανε νταμπλ νταμπλ από το ημίχρονο, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Σαντ-Ρος με τον Σάκοτα να δίνει λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς

Η ΑΕΚ έπαιζε μόνη της στο πρώτο δεκάλεπτο! Οι Κιτρινόμαυροι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους και ήταν ασταμάτητοι σε επίθεση και άμυνα. Η διαφορά στο σκορ είχε φτάσει στους 10 πόντους στο τρίτο λεπτό, ενώ δύο λεπτά αργότερα είχε ανέβει ακόμα περισσότερο (4-20), ενώ ξεπέρασε τους 20 στο 8ο λεπτό (4-28). Κάπου εκεί και ενώ ο ΠΑΟΚ είχε σημειώσει μόλις δύο καλάθια, οι παίκτες του προσπάθησαν να βρουν αντίδραση και με κάποιους συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσαν το 11-30 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι και σιγά σιγά ανέβασαν τη ψυχολογία τους προσπαθώντας να καλύψουν τη διαφορά που πήρε η ΑΕΚ στην έναρξη του παιχνιδιού. Στο 14ο λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε καταφέρει να μπει ξανά για τα καλά στο παιχνίδι καθώς το +19 της ΑΕΚ έγινε +8 και οι παίκτες του Μπάνκι έδειξαν να χάνουν τη συγκέντρωσή τους από την αντεπίθεση των γηπεδούχων. Κάπως έτσι συνεχίστηκε το δεύτερο δεκάλεπτο, με την Ένωση να κρατάει το προβάδισμα στο σκορ, αλλά τον ΠΑΟΚ να έχει μειώσει αισθητά την απόδοσή του και τη διαφορά στο σκορ (36-45 στο 20᾽).

Εκτός από την απόλυτη επαναφορά του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, άξιο αναφοράς του πρώτου ημιχρόνου είναι το γεγονός ότι ο Χάντερ έκανε νταμπλ νταμπλ μέσα σε 20 λεπτά με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

H AEK επέστρεψε στο παρκέ μετά το ημίχρονο με στόχο να παίξει καλύτερα στην άμυνα. Ο αγώνας συνέχισε να έχει γρήγορο ρυθμό, με τους Κιτρινόμαυρους να προσπαθούν να βρουν ξανά τις ισορροπίες τους ανάμεσα στην άμυνα και την επίθεση, ώστε να κόψουν τη φόρα που είχε πάρει ο ΠΑΟΚ. Τελικά η διαφορά έφτασε ξανά στους 19 πόντους, με τους Κιτρινόμαυρους να δείχνουν ότι δεν είναι δυνατό να χάσουν το συγκεκριμένο αγώνα (46-65 στο 30´).

Στο 33ο λεπτό η διαφορά έφτασε ξανά στους 20 πόντους, με την ΑΕΚ να έχει ουσιαστικά κλειδώσει τη νίκη, καθώς όχι μόνο είχε τον πρώτο λόγο στον αγώνα αλλά έπαιζε και σοβαρά, και πλέον άπαντες αγωνιζόταν για τη διαφορά, ενόψει του επαναληπτικού στο ΟΑΚΑ. Τελικά ο ΠΑΟΚ βρήκε αντίδραση, μείωσε τη διαφορά με το τελικό σκορ να είναι 75-84 (ευστόχησε σε μπάζερ μπίτερ ο Κόνιαρης).

Τα δεκάλεπτα: 11-30, 36-45, 46-65, 75-84

ΠΑΟΚ: Τζέφερσον 12, Χρυσικόπουλος 4, Σχίζας, Κόνιαρης 18(4), Τέπιτς 15(3), Τσόχλας, Μαργαρίτης 7(1), Ζάρας 3(1), Χάτσερ 4, Γκάρετ 6, Γκος 6(1)

AEK: Τζέιμς, Σάκοτα 16(3), Τσαλμπόυρης, Ματσιούλις 9(3), Λαρεντζάκης 4, Γκρίφιν 13(1), Θίοντορ 8, Σαντ-Ρος 14(2), Μωραΐτης Γιαννόπουλος, Χάντερ 20

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,4168,Απόψεις,38,Αφιερώματα,248,Διοίκηση,565,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,63,Μεταγραφές,652,Συνεντεύξεις,785,aekfamily,9,Antonopoulos,5,apokleistika,16,Basket League,211,Diagonismos,8,Editorial,83,Eurobasket,114,Euroleague,147,Europi,1,Featured,5923,Giannis Sifakis,46,Koriopolis,3,Live Stream,15,Michos,12,NBA,167,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,13,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Καταιγιστική στην Πυλαία η ΑΕΚ - Θα μπορούσε και μεγαλύτερη διαφορά
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy