Αδιάφορη και λίγη να κοντράρει τον Παναθηναϊκό

Βαριά ήττα από τον Παναθηναϊκό με 104-72 γνώρισε η ΑΕΚ στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α1. Οι Κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν σε ...

Οι Κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να κοντράρουν τον Παναθηναϊκό, που επέβαλε το ρυθμό χωρίς να κουραστεί. Μοναδικό θετικό είναι το γεγονός ότι πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής ο Μωραΐτης, ενώ αγωνίστηκε και ο Ρογκαβόπουλος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ΑΕΚ λόγω των πολλών τραυματισμών κατέβηκε με 10 παίκτες στον αγώνα.

Το ματς
H AEK μπήκε καλά στο παρκέ προσπαθώντας να επιβάλλει τον ρυθμό της, κάτι που όμως κατάφερε μόνο στα πρώτα λεπτά. Οι Κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν στο σκορ μέχρι το 5ο λεπτό (11-10), όμως από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα (11-14 στο 6ο) και πάτησε γκάζι. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις επιθετικά και σταδιακά ανέβασαν τη διαφορά, διαμορφώνοντας το 18-27 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Όσο και αν προσπάθησε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ να ανεβάσει το ρυθμό της δεν τα κατάφερε. Οι Κιτρινόμαυροι βρήκαν κάποια σουτ και ευστόχησαν, όμως ο Παναθηναϊκός συνέχισε να επιβάλλει τον ρυθμό του και να είναι ασταμάτητος τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά στο σκορ να μην μειωθεί με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 55-37 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με την ΑΕΚ να προσπαθεί απλά να μειώσει τη διαφορά στο σκορ. Αυτό όμως δεν συνέβη, καθώς οι παίκτες του Πιτίνο πίεζαν διαρκώς τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και οι Κιτρινόμαυροι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Μάλιστα, ούτε στην άμυνα, που συνήθως είναι το δυνατό τους κλειδί, κατάφεραν να βρουν λύσεις, με το σκορ να είναι 80-54 στο 30´.

Ο νικητής του αγώνα είχε κριθεί πολλά λεπτά νωρίτερα, με τις δύο ομάδες να παίζουν απλά για να τελειώσει η αναμέτρηση. Η ΑΕΚ το μόνο που ήθελε ήταν να μην ανέβει ακόμα περισσότερο η διαφορά στο σκορ, με τον Μπάνκι να δίνει αρκετό χρόνο συμμετοχής και στον Ρογκαβόπουλο, ενώ ο Παναθηναϊκός που είχε κλειδώσει τη νίκη συνέχιζε στον ίδιο δυνατό ρυθμό. Τελικά ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 104-72.

Τα δεκάλεπτα: 18–27, 37–55, 54–80, 72-104

ΑΕΚ: Τζέιμς 10, Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 12, Λαρεντζάκης 11 (1), Μωραϊτης 7 (2), Γκρίφι 2, Σαντ Ρος 5 (1), Ρογκαβόπουλος 2, Γιαννόπουλος 6 (2), Χάντερ 14

Παναθηναϊκό: Τόμας 18 (2), Λάνγκφορντ 11, Παπαγιάννης 17, Παπαπέτρου 2, Γκιστ 8, Βουγιούκας 12, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 12, Κιλπάτρικ 2, Λοτζέσκι 10 (1), Καλάθης 6 (1), Μήτογλου 5

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,4187,Απόψεις,38,Αφιερώματα,248,Διοίκηση,565,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,64,Μεταγραφές,652,Συνεντεύξεις,792,aekfamily,10,Antonopoulos,5,apokleistika,18,Basket League,211,Diagonismos,8,Editorial,84,Eurobasket,114,Euroleague,148,Europi,1,Featured,5944,Giannis Sifakis,47,Koriopolis,3,Live Stream,3,Michos,12,NBA,167,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,13,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Αδιάφορη και λίγη να κοντράρει τον Παναθηναϊκό
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy