ΜΟΝΟ περηφάνια για την ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ!

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 69-67 κόντρα στην Μπάμπεργκ, αλλά αποκλείστηκε από το Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς στον πρώτο αγώνα είχε ηττηθεί με τέσ...

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 69-67 κόντρα στην Μπάμπεργκ, αλλά αποκλείστηκε από το Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς στον πρώτο αγώνα είχε ηττηθεί με τέσσερις πόντους.

Κατάθεση ψυχής από τους παίκτες του Μπάνκι, που ενώ είχαν στο πλευρό τους τον απίστευτο κόσμο της ομάδας δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά που είχαν πάρει, καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν τρομερά εύστοχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο στα τρίποντα.

Σε κάθε περίπτωση τα δάκρυα δεν αξίζουν σε αυτή την ομάδα που μέσα σε έναν χρόνο μας χάρισε τρεις τίτλους και απέδειξε σε όλους ότι είναι η μοναδική Βασίλισσα.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με στόχο να πάρει εξ αρχής προβάδισμα στο σκορ και μέχρι ένα σημείο τα κατάφερε. Οι παίκτες της Μπάμπεργκ αγχώθηκαν από το γεμάτο ΟΑΚΑ και ήταν άστοχοι, όμως όσο περνούσαν τα λεπτά βρήκαν και εκείνοι τα πατήματά τους. Ο κόσμος που γέμισε το κλειστό πήρε τα ηνία όταν οι φιλοξενούμενοι πήγαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και ώθησε τους παίκτες του Δικεφάλου στην... αντεπίθεση, με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 20-17 για την ΑΕΚ, που έδειξε αρκετά ορεξάτη.

Σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο, το δεύτερο δεν ξεκίνησε καλά για την Ένωση. Οι Κιτρινόμαυροι έκαναν 4 φάουλ σε 1,5 λεπτό, ενώ μόλις ολοκληρώθηκε το δίλεπτο είχαν δώσει το μπόνους των βολών στους αντιπάλους τους. Το σκορ έγινε γρήγορα 22-22, όμως για ακόμα μια φορά με βοηθό τον κόσμο της η Ένωση κατάφερε να παίξει καλά στην άμυνα και να πάρει ξανά το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς όμως να ξεφύγει (36-32 στο 20᾽).

Μεγάλο ρόλο στο γεγονός ότι η ΑΕΚ δεν ανέβασε τη διαφορά ήταν εκτός από τα φάουλ, η αστοχία της στα τρίποντα καθώς είχε 1/13 στο πρώτο ημίχρονο.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ η ΑΕΚ έδειξε τα... δόντια της. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα ξεκίνησε να ανεβάζει τη διαφορά και να δείχνει πόσο πολύ θέλει την πρόκριση. Όμως από το 25ο λεπτό και μετά η Μπάμπεργκ ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε ακόμα και να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 46-47 στο 27᾽. Και ενώ όλα έδειξαν ότι οι Κιτρινόμαυροι έχασαν τον ρυθμό του, βρήκαν αντίδραση και ανέκτησαν εκ νέου τη διαφορά (54-49 στο 30᾽), πηγαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο με στόχο να την κρατήσουν και να πάρουν την πρόκριση.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε εξαιρετικά για την ΑΕΚ. Οι Κιτρινόμαυροι βρήκαν δύναμη και συνεχίζοντας να παίζουν εξαιρετική άμυνα όχι μόνο κράτησαν τη διαφορά αλλά έκαναν το +10 έξι λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Η Μπάμπεργκ αντέδρασε με τρία συνεχόμενα τρίποντα μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης. 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ μόλις με 2 πόντους, κάτι που έδειχνε ότι η πρόκριση στο φάιναλ φορ ήταν 3 πόντους μακριά και τελικά χάθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-32, 54-49, 69-67

ΑΕΚ: Τζέιμς 12 (1), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 9 (1), Τσαλμπούρης, Λαρεντζάκης 10, Μωραϊτης, Γκρίφιν 5 (1), Θίοντορ 9, Σαντ Ρος, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 5 (1), Χάντερ 19

Μπάμπεργκ: Χίκμαν 4, Ράις 25 (4), Ζήσης 2, Στάκεϊ, Σμιντ, Ολίντε, Χάρις 8, Ρούμπιτ 9, Αλεξάντερ 8, Χέκμαν, Τέιλορ 11 (3), Κουλμπόκα

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3889,Απόψεις,37,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,562,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,599,Συνεντεύξεις,740,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,207,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5647,Giannis Sifakis,43,Koriopolis,3,Live Stream,14,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: ΜΟΝΟ περηφάνια για την ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy