Κουράστηκε, καρδιοχτύπησε, αλλά νίκησε!

Η ΑΕΚ αναγκάστηκε να παίξει παράταση κόντρα στο Λαύριο, ώστε τελικά να φτάσει στη νίκη με 100-94. Οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν ότι είναι α...

Η ΑΕΚ αναγκάστηκε να παίξει παράταση κόντρα στο Λαύριο, ώστε τελικά να φτάσει στη νίκη με 100-94. Οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν ότι είναι αρκετά κουρασμένοι και δεν κατάφεραν να αφήσουν 100% πίσω τους τον αποκλεισμό από την Μπάμπεργκ.

Πρώτος σκόρερ με 22 πόντους για την ΑΕΚ ήταν ο Χάντερ, τον ακολούθησε ο Σάκοτα, ενώ σημαντικό ρόλο στο φινάλε του αγώνα έπαιξε ο Τζέιμς. Τρίποντο φωτιά από τον Σαντ-Ρος στο τέλος της παράτασης.

Το ματς

H AEK μπήκε στο παρκέ για τον αγώνα κόντρα στο Λαύριο με νέα πρόσωπα και διάθεση για ροτέσιον από τον Λούκα Μπάνκι. Οι Κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να αντεπεξέλθουν σε όσα τους ζήτησε ο προπονητής τους και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μπουν σε ρόλο οδηγού στον αγώνα, φτάνοντας μάλιστα τη διαφορά στο σκορ ακόμα και στους 9 πόντους (26-17) λίγο πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο τελικά έληξε 28-20, με την Ένωση να δείχνει αποπροσανατολισμένη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν αποφασισμένοι να μειώσουν τη διαφορά και να πάρουν τα ηνία του αγώνα και τα κατάφεραν. Στο 17ο λεπτό η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα ενός πόντου στο σκορ (37-38) για πρώτη φορά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, ενώ στη συνέχεια κατάφερε να φτάσει ακόμα και στο +10. Το Λαύριο όμως έδειξε ότι είναι σκληρό για να... πεθάνει και μείωσε ξανά τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 49-42 υπέρ της Ένωσης.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ το Λαύριο αντεπιτέθηκε για ακόμα μια φορά, κάνοντας το 52-52 στο 22ο λεπτό. Όμως, το τάιμ άουτ που πήρε ο Μπάνκι ξύπνησε τους παίκτες του, οι οποίοι αντέδρασαν και πήραν ξανά το προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας για ακόμα μια φορά σε διψήφια διαφορά. Το Λαύριο βρήκε λύσεις για ακόμα μια φορά στον αγώνα, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 70-69 για την ΑΕΚ και το τέταρτο δεκάλεπτο να είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου η Ένωση είχε τον έλεγχο, χωρίς όμως να ανεβαίνει η διαφορά στο σκορ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε το Λαύριο. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε, η διαφορά ήταν στο καλάθι για την ΑΕΚ (81-83), με τους γηπεδούχους να παλεύουν μέχρι το τέλος για μια μεγάλη νίκη. Ο Τζέιμς ήταν ο παίκτης που κράτησε ζωντανή την Ένωση στο φινάλε του αγώνα, ο οποίος έκανε και το φάουλ στο Λαμπτ (έκανε λέι άπ) μερικά δευτερόλεπτα πριν τελειώσει η αναμέτρηση και ενώ η ΑΕΚ είχε προβάδισμα δύο πόντων. 3,9᾽᾽ πριν το φινάλε η Ένωση είχε την μπάλα ενώ το παιχνίδι ήταν ισόπαλο (89-89), με τον Λαρεντζάκη (πρώτος πήρε τη μπάλα ο Σάκοτα που παραπονέθηκε για φάουλ) να αστοχεί στο τρίποντο και τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη στην παράταση.

Στην παράταση ο αγώνας ήταν ροντέο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. 27 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Σαντ-Ρος ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το +4 για την ΑΕΚ. Στην επόμενη επίθεση του Λαυρίου ο Νίξον έχασε δύο βολές, ο Σάκοτα έχασε το ριμπάουντ αλλά έκανε στοπ στον αντίπαλό του και ο Λαρεντζάκης κέρδισε το φάουλ, πηγαίνοντας στις βολές. Ο Λάρι τις έβαλε και τις δύο και κάπου εκεί ο αγώνας τελείωσε.

Τα δεκάλεπτα: 28–20, 42-49, 69-70, 89-89, 94-100 (παρ.)

Λαύριο: Μαστρογιαννόπουλος 2, Γκαβασιάδης, Μιλόσεβιτς 13, Κουζέλογλου 1, Νίξον 18, Περράκης, Ουίθι 5 (1), Κακλαμανάκης 6, Ερμείδης 4, Λαμπ 23 (1), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Μπιούφορντ 15 (3)

ΑΕΚ: Τζέιμς 14, Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 16 (2), Τσαλμπούρης 5 (1), Λαρεντζάκης 15 (2), Μωραϊτης 5 (1), Γκρίφιν 6 (1), Ρογκαβόπουλος, Σαντ Ρος 13 (2), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Χάντερ 22

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3697,Απόψεις,36,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,561,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,594,Συνεντεύξεις,715,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,206,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5448,Giannis Sifakis,40,Koriopolis,3,Live Stream,11,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Κουράστηκε, καρδιοχτύπησε, αλλά νίκησε!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy