Αδιάφορη, άψυχη και κουρασμένη

Η ΑΕΚ γνώρισε ακόμα μια ήττα, αυτή τη φορά από τον Πανιώνιο με 78-74, μένοντας ακόμα και με 19 πόντους πίσω στο σκορ. Πολλοί κακοί οι ...

Πολλοί κακοί οι παίκτες του Μπάνκι, που δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένοι, ήταν άστοχοι και έδειξαν ότι έχουν επηρεαστεί πολύ από την κούραση, αλλά παράλληλα έχουν και κακή ψυχολογία.

Πλέον αναμένεται η άφιξη του Γιορκ και σαφώς... ντοπάρισμα ενόψει του αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό.

Το ματς
Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο παρκέ, με τον Πανιώνιο να παίρνει εξ αρχής το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και κατάφερε να κρατήσει. Οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν να βρίσκονται μακριά από τον καλό τους εαυτό, καθώς όχι μόνο είχαν πρόβλημα στην επίθεση, αλλά δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν τους αντιπάλους τους ούτε με την άμυνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρει μπροστά στο σκορ τον Πανιώνιο με 21-18.

Οι παίκτες του Μπάνκι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Πανιώνιος συνέχισε με εντυπωσιακό τρόπο το παιχνίδι του και έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος του συνέχισε να σκοράρει και σταδιακά να αυξάνει τη διαφορά στο σκορ (36-24 στο 15᾽). Στη συνέχεια η ΑΕΚ γύρισε την άμυνά της σε ζώνη και έδειξε σημάδια βελτίωσης, όμως οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ και βρήκαν μπάζερ μπίτερ τρίποντο με τον Μπέρι στο φινάλε του ημιχρόνου (47-35 στο 20᾽).

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι στην ΑΕΚ, καθώς στο 23ο λεπτό ο Πανιώνιος έφτασε μια ανάσα από το +20 (57-38), κάτι που έκανε έξαλλο τον Λούκα Μπάνκι και έδειξε να... ξυπνάει τους παίκτες του. Στα μισά της τρίτης περιόδου η διαφορά είχε κατέβει στους 10 πόντους, με την ΑΕΚ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή της στην άμυνα, προσπαθώντας έτσι να καλύψει το σκορ. Το παιχνίδι έγινε πάρα πολύ σκληρό, καθώς οι δύο ομάδες έδωσαν βάση στην άμυνά τους, με τον Πανιώνιο να κρατάει σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, με την Ένωση όμως να έχει... ροκανίσει τη διαφορά (62-57 στο 30᾽), μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Η ΑΕΚ μπήκε με φόρα στο τελευταίο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να μειώσει τη διαφορά στον πόντο, επτά λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, παίζοντας πλέον στα ίσα για τη νίκη. Το μομέντουμ ήταν καλό για την ΑΕΚ, καθώς οι παίκτες του Πανιωνίου ξεκίνησαν να αγχώνονται, παρόλα αυτά όμως και οι Κιτρινόμαυροι έδειχναν αρκετά κουρασμένοι και χωρίς συγκέντρωση στο παιχνίδι τους. Τρία λεπτά πριν το τέλος ο αγώνας είχε πάρει φωτιά με τον Πανιώνιο να έχει το προβάδισμα στο σκορ μόλις για έναν πόντο. 44᾽᾽ πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 2 πόντους και οι δύο ομάδες είχαν από μια επίθεση. Η ΑΕΚ δεν εκμεταλλεύτηκε τη δική της και έκανε φάουλ στη συνέχεια, με τον Μπέρι να ευστοχεί μόνο στη μια βολή και τον Μωραΐτη να αστοχεί σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 47–35, 62-57, 78-74

Πανιώνιος: Ντόρσει 13, Μπέρι 26 (4), Δημητρακόπουλος, Χούγκαζ, ΜακΚι 9(1), Καραμολέγκος, Δίπλαρος, Ρουμελιώτης, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 19 (1), Όστιν 6, Χάμιλτον 5

ΑΕΚ: Τζέιμς 8, Ξανθόπουλος 4 (1), Σάκοτα 14 (1), Λαρεντζάκης 14 (2), Μωραϊτης 13 (2), Γκρίφιν 2, Σαντ Ρος 7, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 5, Χάντερ 7

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,4099,Απόψεις,38,Αφιερώματα,247,Διοίκηση,563,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,63,Μεταγραφές,644,Συνεντεύξεις,772,aekfamily,5,Antonopoulos,5,apokleistika,16,Basket League,211,Diagonismos,8,Editorial,82,Eurobasket,110,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5843,Giannis Sifakis,45,Koriopolis,3,Live Stream,14,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,13,
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy