Τραγωδία στον Χολαργό - Παίζει την πρόκριση στο ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ δεν πέρασε ούτε απέξω από το κλειστό του Χολαργού και γνώρισε την ήττα από την τοπική ομάδα με 88-72. Οι Κιτρινόμαυροι έ...

Οι Κιτρινόμαυροι έχασαν από το πρώτο κιόλας λεπτό τον ρυθμό του αγώνα, ήταν διαρκώς πίσω στο σκορ με 10 πόντους, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και πάνω από 20 και πλέον η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ, όπου οι δύο ομάδες θα παλέψουν για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το ματς
Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στον αγώνα, έχοντας κακές επιθέσεις, αλλά και κακές άμυνας άφησε το περιθώριο στον αντίπαλό της να κάνει το παιχνίδι της. Το σκορ έφτασε στο 13-4 στα μισά του δεκαλέπτου, με τον Μπάνκι να καλεί τάιμ άουτ, προσπαθώντας να κόψει το ρυθμό των γηπεδούχων και να... ξυπνήσει τους παίκτες του. Οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν δείγματα αντίδρασης, αλλά μόλις για ένα λεπτό, κάτι που είχε ως συνέπεια ο Χολαργός να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ και τον έλεγχο του αγώνα (24-13 στο 10᾽).

Πολύ άσχημα ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο για την ΑΕΚ, με τον Χολαργό να έχει οδηγό τον Χόκινς και να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο σκορ, με τους Κιτρινόμαυρους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Όσο και αν πάλευαν οι παίκτες του Μπάνκι δεν μπορούσαν με τίποτα να μπουν ξανά στο παιχνίδι, με την διαφορά να μένει σταθερά πάνω από 10 πόντους. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ δεν κατάφερε να συγκεντρωθεί και να σοβαρευτεί, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-32.

Η Ένωση μπήκε εκνευρισμένη στο παρκέ και ο Χολαργός το εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο βαθμό. Μέσα σε τέσσερα λεπτά το σκορ έγινε 53-38 και όσο και αν προσπαθούσαν οι παίκτες της ΑΕΚ δεν μπορούσαν να σταματήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων. Η διαφορά όχι απλά δεν μειωνόταν αλλά μεγάλωνε με το πέρασμα των λεπτών, με τους παίκτες του Μπάνκι να έχουν χάσει εντελώς τον ρυθμό της αναμέτρησης. Με την ψυχολογία να έχει φτάσει στα ύψη, οι παίκτες του Χολαργό συνέχισαν να σκοράρουν με όλους τους τρόπους και πήραν προβάδισμα με 19 πόντους (72-53 στο 30᾽).

H AEK προσπάθησε να πιέσει στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως η διαφορά είχε ξεφύγει, οι παίκτες των γηπεδούχων είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και οι Κιτρινόμαυροι δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα για αυτό. Ο Δικέφαλος στα τελευταία δύο λεπτά έψαχνε με κάθε τρόπο τρίποντα, παίζοντας με καλούς σουτέρ, όμως η ανατροπή ήταν αδύνατο να γίνει.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 45-32, 72-53, 88-72

Χολαργός: Αγκμπελέσε 10, Τάλτον 18 (2), Οκερέαφορ 4, Καλαϊτζάκης 6, Φιτζπάτρικ 13 (2), Σπυριντονίδης 3 (1), Καμπερίδης 2, Κοττάς 8, Λοβ 6, Χόκινς 18 (3), Γιάνκοβιτς, Ραλλάτος

ΑΕΚ: Γιορκ 11 (3), Τζέιμς 4, Ξανθόπουλος 3 (1) , Σάκοτα 10 (1), Λαρεντζάκης 10 (2), Μωραϊτης, Θίοντορ 6, Σαντ Ρος 8(2), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 3 (1), Χάντερ 15, Εμπάκουε 2

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,4108,Απόψεις,38,Αφιερώματα,247,Διοίκηση,563,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,63,Μεταγραφές,649,Συνεντεύξεις,773,aekfamily,6,Antonopoulos,5,apokleistika,16,Basket League,211,Diagonismos,8,Editorial,82,Eurobasket,110,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5853,Giannis Sifakis,45,Koriopolis,3,Live Stream,14,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,13,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Τραγωδία στον Χολαργό - Παίζει την πρόκριση στο ΟΑΚΑ
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy