Με την φόρα της... κορυφής, έπιασε 100άρα η ΑΕΚ

Γνωρίζοντας της εξελίξεις στο Ελληνικό μπάσκετ και στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ επικράτησε με 106-69 του Κολοσσού στη Ρόδο και εάν δεν συμβεί κάτι σ...

Γνωρίζοντας της εξελίξεις στο Ελληνικό μπάσκετ και στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ επικράτησε με 106-69 του Κολοσσού στη Ρόδο και εάν δεν συμβεί κάτι συνταρακτικό θα τερματίσει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και θα αγωνιστεί στα πλέι οφ κόντρα στον Κολοσσό.

Καλό ντεμπούτο για τον Γιορκ, χρειάζεται περισσότερο χρόνο ο Εμπάκουε.

Πριν την έναρξη όλων των αναμετρήσεων επικράτησε ένας χαμός, καθώς ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να μην αγωνιστεί κόντρα στην Κύμη, λόγω του Αναστόπουλου που δεν σφύριξε τον αγώνα του Ολυμπιακού. Κατά συνέπεια η Κύμη κέρδισε τη σωτηρία της χωρίς να παίξει και οι υπόλοιπες ομάδες ζήτησαν οι αναμετρήσεις να μην γίνουν. Τελικά ο ΕΣΑΚΕ αποφάσισε τα τζάμπολ των υπόλοιπων αγώνων να γίνουν κανονικά.

Το ματς

H AEK μπήκε αρκετά δυνατά στο παρκέ, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ κόντρα στον υποβιβασμένο Κολοσσό Ρόδου, όμως οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι θέλουν να απολαύσουν τον αγώνα τους και να μην μείνουν με κάτω τα χέρια. Αυτό είχε ως συνέπεια στο 7ο λεπτό να γίνει η ισοφάριση (14-14), κάτι που αφύπνισε τους Κιτρινόμαυρους, που ανέβασαν ξανά το ρυθμό τους και πήραν ξανά το προβάδισμα (19-26 στο 10᾽).

Οι παίκτες του Μπάνκι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και παράλληλα ανέβηκε αρκετά ο δείκτης του σκορ. Η ΑΕΚ είχε διαρκώς το προβάδισμα και παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μην αυξηθεί η διαφορά στο σκορ, δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το γρήγορο ρυθμό της Ένωσης (40-51 στο 20᾽).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση έστησε πραγματικά πάρτι. Ο αγώνας μετατράπηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με τους Κιτρινόμαυρους να παραμένουν συγκεντρωμένοι και να μην μειώνουν τον ρυθμό τους. Κατά συνέπεια το σκορ έφτασε στο 87-50 (στο 30῎), με την 100άρα να φαντάζει ένα πολύ πιθανό σενάριο.

O νικητής είχε κριθεί, οι άμυνες άνοιξαν ακόμα περισσότερο και η ΑΕΚ έφτασε σε μια εύκολη νίκη, η οποία όπως όλα δείχνουν θα της χαρίσει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 19–26, 40–51, 50-87, 69-106

Κολοσσός Ρόδου: Μαυροειδής 10, Γεωργαλής, Παπαδάκης 6 (2), Διμάκος 3 (1), Μπρόουλινγκ 9 (1), Γεωργάκης 1, Κάπκοβιτς 3, Πίνκσον 17, Λι 15, Ντεμπς 5 (1)

ΑΕΚ: Γιορκ 15 (3), Τζέιμς 13 (2), Ξανθόπουλος 4 (1), Σάκοτα 7, Τσαλμπούρης 7, Λαρεντζάκης 19 (2), Μωραϊτης 2, Σαντ Ρος 5 (1), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Χάντερ 11, Εμπάκουε 4, Θίοντορ 17 (3)

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3906,Απόψεις,37,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,562,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,600,Συνεντεύξεις,741,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,207,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5664,Giannis Sifakis,44,Koriopolis,3,Live Stream,14,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Με την φόρα της... κορυφής, έπιασε 100άρα η ΑΕΚ
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy