ΑΕΚ σοβαρέψου, θα μας πεθάνεις!

Η ΑΕΚ τα είδε όλα κόντρα στον Προμηθέα αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 83-82, σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το Ελληνικό μπάσκετ. Οι Κιτριν...

Οι Κιτρινόμαυροι για ακόμα μια φορά δεν ήταν συγκεντρωμένοι, έχασαν σε πολλά σημεία τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά έμειναν ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και έκαναν το 1-0.  Επόμενος αγώνας το Σάββατο στην Πάτρα.

Μεγάλο πρόβλημα από την Ένωση στα ριμπάουντ, με τους ψηλούς του Προμηθέα να κάνουν ότι θέλουν.

O Σαντ-Ρος έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους, με τον Λαρεντζάκη να βγαίνει μπροστά στο σκοράρισμα, με τους Θίοντορ και Χάντερ να τον ακολουθούν.

Το ματς

Για ακόμα μια φορά η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου καλά στον αγώνα της! Ο Προμηθέας έκανε το 10-2 στο 7ο λεπτό με τον Μπάνκι να καλεί έξαλλος τάιμ άουτ, καταφέρνοντας να ξυπνήσει τους παίκτες του. Οι Κιτρινόμαυροι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 12-6 με οδηγό τον Σαντ Ρος, πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Από εκεί μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με το 24-20 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με αρκετά δυνατό ρυθμό. Η ΑΕΚ ξεκίνησε να ανεβάζει την διαφορά (41-32 στο 16᾽), όμως έμεινε για 2,5 λεπτά χωρίς σκορ, έχασε πολλά ριμπάουντ και ο Προμηθέας κατάφερε να επιστρέψει μειώνοντας τη διαφορά στο 41-39. Κάπως έτσι συνεχίστηκε ο αγώνας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με πολλές αλλαγές από τους δύο προπονητές και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 52-47 και από ένα τρίποντο για κάθε ομάδα σε 31᾽᾽ αγώνα.

O Προμηθέας επέστρεψε στο παρκέ με στόχο να μπει για τα καλά στο παιχνίδι και τα κατάφερε. Πολύ γρήγορα έκανε το 54-54 και αμέσως μετά πήρε και προβάδισμα στο σκορ με 57-54, δείχνοντας ότι θα παλέψει για να σπάσει την έδρα της ΑΕΚ. Οι Κιτρινόμαυροι έχασαν τη συγκέντρωσή τους ξανά, έκαναν πολλά λάθη και συνέχισαν να παλεύουν για να πάρουν ξανά το προβάδισμα. Τελικά το κατάφεραν, αλλά η απόδοσή τους δεν τους επέτρεψε να πάρουν ικανοποιητική διαφορά (69-61 στο 30᾽), ώστε να μην καρδιοχτυπήσουν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Όσο και αν προσπαθούσε η ΑΕΚ να φτάσει τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους δεν τα κατάφερνε, με τον Προμηθέα να μένει συνεχώς ζωντανός και να απαντάει. Στο 24ο λεπτό η διαφορά είχε φτάσει στους 3 πόντους (73-72) και ο αγώνας συνέχισε να είναι ντέρμπι. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Προμηθέας με ένα επιμέρους σκορ 14-2 πέρασε μπροστά με 75-73, με τον Μπάνκι να παίρνει αμέσως τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ ισοφάρισε 2 λεπτά πριν ο τέλος σε 77-77, καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση. Ένα λεπτό πριν το φινάλε η ΑΕΚ ήταν πίσω στο σκορ με 2 πόντους, έπαιξε καλή άμυνα, ο Θίοντορ έχασε το λέι απ, ο Σάκοτα πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ κάνοντας το 82-82, 27,8᾽᾽ πριν το φινάλε.

Η Ένωση έπαιξε καλή άμυνα, ο Θίοντορ έφυγε στην αντεπίθεση στα 5᾽᾽ και κέρδισε το φάουλ 1᾽᾽ πριν το φινάλε. Ο Αμερικανός ευστόχησε στην πρώτη, έστειλε την δεύτερη στο ταμπλό και η μπάλα πήγε στον Προμηθέα για το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο Θίοντορ προσπάθησε να κλέψει την μπάλα, με τον Προμηθέα να έχει πάλι την επαναφορά στα 7᾽᾽, με τον Σάντ Ρος να κλέβει την μπάλα και την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 52-47, 69-61, 83-82

ΑΕΚ: Γιορκ, Τζέιμς 4, Ξανθόπουλος , Σάκοτα 8 (1), Λαρεντζάκης 19 (2), Μωραϊτης, Θίοντορ 17 (1), Σαντ Ρος 18 (2), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος, Χάντερ 10, Εμπάκουε 2

Προμηθέας Πατρών: Χολ 5, Λίποβι 13 (4), Γκίκας 3 (1), Τσαϊρέλης 7, Γερομηχαλός, Κασελάκης 3 (1), Σαλούστρος 4, Κατσίβελης 11 (3), Μέιερ, Μπράουν 13 (2), Έλις 9, Παρκς 9

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,4108,Απόψεις,38,Αφιερώματα,247,Διοίκηση,563,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,63,Μεταγραφές,649,Συνεντεύξεις,773,aekfamily,6,Antonopoulos,5,apokleistika,16,Basket League,211,Diagonismos,8,Editorial,82,Eurobasket,110,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5853,Giannis Sifakis,45,Koriopolis,3,Live Stream,14,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,13,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: ΑΕΚ σοβαρέψου, θα μας πεθάνεις!
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy