Αγγαρεία και ακόμα μια ήττα για την τραγική ΑΕΚ

Ούτε φυλακισμένος δεν θα έβλεπε τον σημερινό αγώνα! Σε ένα πολύ κακό παιχνίδι η κάκιστη για ακόμα μια φορά ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 67-66...

Ούτε φυλακισμένος δεν θα έβλεπε τον σημερινό αγώνα! Σε ένα πολύ κακό παιχνίδι η κάκιστη για ακόμα μια φορά ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 67-66 από το Περιστέρι στο πρώτο ματς της σειράς των μικρών τελικών.

Το μοναδικό θετικό του αγώνα είναι ότι ο Μπάνκι έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς, ενώ δεν έπαιξε καθόλου ο Χάντερ, ενώ εκτός ήταν και οι Σαντ Ρος και Λαρεντζάκης.

Το ματς

Με πολύ χαμηλό σκορ και τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι κάνουν αγγαρεία ξεκίνησε ο αγώνας στο ΟΑΚΑ. Στα πρώτα πέντε λεπτά, ο αγώνας ήταν 6-4 υπέρ της ΑΕΚ, με τον ρυθμό της αναμέτρησης να είναι ιδιαίτερα αργός και τους δύο προπονητές να δοκιμάζουν αρκετά νέα πρόσωπα. Στο τελευταίο λεπτό, η Ένωση είχε πάρει το προβάδισμα των επτά πόντων, συνεχίζοντας με στόχο να καθαρίσει από νωρίς τη νίκη (18-7 στο 10᾽).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λούκα Μπάνκι έριξε στο παρκέ τους Μωραΐτη, Ρογκαβόπουλο και Τσαλμπούρη, ώστε να τους δώσει χρόνο συμμετοχής. Μάλιστα, κρατούσε διαρκώς στον πάγκο τον Χάντερ. Το Περιστέρι κατάφερε να απαντήσει στο σερί που είχε χτίσει η ΑΕΚ, κάνοντας το 27-20 στο 15ο λεπτό. Στο τελευταίο λεπτό το Περιστέρι μείωσε στους 2 πόντους (33-31) με το ημίχρονο να τελειώνει τελικά με σκορ 39-34.

Με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ, η ΑΕΚ χαλάρωσε αρκετά και έχασε το προβάδισμα που είχε στο σκορ (43-46 στο 25᾽), με το Περιστέρι να συνεχίζει να πιέζει. Η Ένωση βρήκε αντίδραση στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου και παρά το γεγονός ότι η διαφορά είχε ανέβει αισθητά, μειώθηκε τελικά στους δύο πόντους (50-52 στο 30᾽).

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου επέστρεψε από το 45-52 στο 54-52, δείχνοντας ότι δεν θέλει σε καμία περίπτωση να χάσει τον αγώνα. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (55-55), με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν πολύ πάθος για τη νίκη. Στα τελευταία δύο λεπτά το Περιστέρι κρατούσε το προβάδισμα στο σκορ (61-64) και η ΑΕΚ προσπαθούσε να ισοφαρίσει και εν συνεχεία να πάρει τη νίκη. Στο τελευταίο λεπτό οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες, με την ΑΕΚ να βγάζει άμυνα και να έχει στη διάθεσή της 36,5᾽᾽ για να σκοράρει και να κρατήσει την τύχη της στα χέρια της. Ο Σάκοτα έβαλε δύο βολές και το Περιστέρι είχε στη διάθεσή του μια επίθεση, όντας πίσω στο σκορ με 66-64. Ο Γκρέι ευστόχησε σε τρίπονο και έδωσε το προβάδισμα στο Περιστέρι, με την ΑΕΚ να έχει 6᾽᾽ στη διάθεσή της. Ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο και η ΑΕΚ ηττήθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 39-34, 50-52, 66-67

AEK: Γιορκ 10, Τζέιμς 13, Ξανθόπουλος 7, Σάκοτα 12, Τσαλμπούρης 4, Μωραϊτης 7, Θίοντορ, Ρογκαβόπουλος 1, Γιαννόπουλος 10, Χάντερ, Εμπάκουε 2

Περιστέρι: Φλέμινγκς 3, Σμιθ, Σκορδίλης 15, Μουράτος, Αγραβάνης 3, Φιλλιπάκος, Ντάνιελ 2, Καράμπελας 2, Βασιλόπουλος 7, Κάλαχαν 10, Γκρέι 13, Μπέντιλ 12

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,4168,Απόψεις,38,Αφιερώματα,248,Διοίκηση,565,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,63,Μεταγραφές,652,Συνεντεύξεις,785,aekfamily,9,Antonopoulos,5,apokleistika,16,Basket League,211,Diagonismos,8,Editorial,83,Eurobasket,114,Euroleague,147,Europi,1,Featured,5923,Giannis Sifakis,46,Koriopolis,3,Live Stream,15,Michos,12,NBA,167,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,13,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Αγγαρεία και ακόμα μια ήττα για την τραγική ΑΕΚ
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy