2-1 η ΑΕΚ - Όαση στο χάος ο Ξανθόπουλος

Αυτό δεν είναι μπάσκετ! Η ΑΕΚ έκανε με τα 1000 ζόρια το 2-1 κόντρα στο Περιστέρι, καθώ πήρε τη νίκη με 91-83 στην παράταση του 3ου αγών...

Αυτό δεν είναι μπάσκετ! Η ΑΕΚ έκανε με τα 1000 ζόρια το 2-1 κόντρα στο Περιστέρι, καθώ πήρε τη νίκη με 91-83 στην παράταση του 3ου αγώνα.
Πολύ κακό θέαμα για ακόμα μια φορά και από τις δύο ομάδες, με τον Ξανθόπουλο όμως να... διδάσκει μπάσκετ με τον τρόπο που αγωνίστηκε τόσο σε επίθεση, όσο και σε άμυνα, σκοράροντας 5 τρίποντα και έχοντας συνολικά 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Κανονικά αγωνίστηκε τελικά ο Σαντ-Ρος, ο οποίος ενώ αρχικά η ΚΑΕ είχε ενημερώσει ότι θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης 15 ημέρες, επέστρεψε στο παρκέ μετά από μια εβδομάδα.

Το ματς
Για ακόμα μια φορά ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα της, με το Περιστέρι να μπαίνει σε θέση οδηγού στο σκορ. Στο 5ο λεπτό το σκορ ήταν 4-9, με το θέαμα να είναι πολύ κακό και τις δύο ομάδες να φαίνεται ότι κάνουν αγγαρεία. Η Ένωση παρά το γεγονός ότι μείωσε στο καλάθι και έδειξε να παίρνει τα πάνω της, στη συνέχεια μείωσε ξανά το ρυθμό της με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 17-14 (σκόραρε με μπάζερ μπίτερ ο Μωραΐτης) υπέρ του Περιστερίου.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι βρισκόταν διαρκώς μπροστά στο σκορ, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά και εν συνεχεία να πάρει προβάδισμα, χωρίς όμως να τα καταφέρνει (20-25 στο 15᾽). Μετά από αρκετή ώρα η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο και ένα λεπτό αργότερα πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα, με ένα επιμέρους σκορ 10-1, κρατώντας μάλιστα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (37-36 στο 20᾽).

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, η ΑΕΚ συνέχισε να διατηρεί ένα μικρο προβάδισμα στο σκορ, χωρίς όμως να καταφέρνει να ανεβάσει τη διαφορά. Παρά το γεγονός ότι η Ένωση έφτασε στο +7, το Περιστέρι βρήκε ξανά τον τρόπο να μειώσει τη διαφορά και 2 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου βρισκόταν ξανά μόλις 3 πόντους πίσω. Η ΑΕΚ έκανε πολλά λάθη στο τελευταίο λεπτό και το Περιστέρι μείωσε στο καλάθι (62-60 στο 30᾽).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ στο 4ο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να κάνει πολλά λάθη και το Περιστέρι επτά λεπτά πριν το τέλος να φέρνει τον αγώνα στα ίσα, καταφέρνοντας λίγο αργότερα να πάρει και το προβάδισμα. Όμως, ο  Ξανθόπουλος με δύο συνεχόμενα τρίποντα και ένα πολύ καλό παιχνίδι, έφερε ξανά την Ένωση σε θέση οδηγού, με το Περιστέρι να απαντάει και δύο λεπτά πριν το τέλος να είναι μπροστά στο σκορ με 3 πόντους. 38᾽᾽ πριν το τέλος το Περιστέρι ήταν μπροστά στο σκορ με έναν πόντο και είχε επίθεση 8᾽᾽, με την ΑΕΚ να καλείται να παίξει καλή άμυνα και καλή επίθεση για να πάρει τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν, ο Γιαννόπολους βγήκε στην αντεπίθεση και κέρδισε φάουλ, σκοράροντας μόνο στη μια βολή (77-77). Το Περιστέρι έχασε δύο σουτ εξ επαφής, ο Τζέιμς στην αντεπίθεση έχασε την μπάλα και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Όσες φορές και αν πήρε προβάδισμα η ΑΕΚ στον έξτρα χρόνο, το Περιστέρι έβρισκε τον τρόπο να απαντήσει, με τα αίματα να ανάβουν ανάμεσα στους παίκτες της δύο ομάδες. Ένα λεπτό πριν το τέλος ο εξαιρετικός Ξανθόπουλος έβαλε το 5ο του τρίποντο και έδωσε αέρα 6 πόντων στην Ένωση, που πλέον κρατούσε τον αγώνα στα χέρια της και τελικά πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 37-36, 62-60, 77-77, 91–83

AEK:
Γιορκ 13 (2), Τζέιμς 6, Ξανθόπουλος 19 (5), Σάκοτα 9, Τσαλμπούρης, Μωραϊτης 5 (1), Θίοντορ 2, Σαντ Ρος, Ρογκαβόπουλος 2, Γιαννόπουλος 16 (3), Χάντερ 14, Εμπάκουε 4

Περιστέρι:
Φλέμινγκς 5 (1), Σκονδίλης 13, Σταβρακούκας, Μουράτος 1, Αγραβάνης 14 (2), Φιλλιπάκος, Ντάνιελ 10, Καράμπελας 7(1), Βασιλόπουλος 5(2), Κάλαχαν 2, Γκρέι 13 (2), Μπέντιλ 13 (1)

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,4168,Απόψεις,38,Αφιερώματα,248,Διοίκηση,565,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,63,Μεταγραφές,652,Συνεντεύξεις,785,aekfamily,9,Antonopoulos,5,apokleistika,16,Basket League,211,Diagonismos,8,Editorial,83,Eurobasket,114,Euroleague,147,Europi,1,Featured,5923,Giannis Sifakis,46,Koriopolis,3,Live Stream,15,Michos,12,NBA,167,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,13,
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy