Ρεσιτάλ στα τρίποντα και 1-1 για την κακή πάλι ΑΕΚ

Η ΑΕΚ παρά το γεγονός ότι για ακόμα μια φορά δεν έπαιξε καλά είχε σε εξαιρετική ημέρα τους Γιορκ και Σάκοτα και πήρε τη νίκη με 79-71 ...

Η ΑΕΚ παρά το γεγονός ότι για ακόμα μια φορά δεν έπαιξε καλά είχε σε εξαιρετική ημέρα τους Γιορκ και Σάκοτα και πήρε τη νίκη με 79-71 κόντρα στο Περιστέρι, κάνοντας το 1-1 στη σειρά.

Οι Κιτρινόμαυροι στο τρίτο δεκάλεπτο σκόραραν μόνο με τρίποντα, ενώ συνολικά ο Γιορκ σημείωσε οκτώ και ο Σάκοτα 6, χαρίζοντας τη νίκη στην κατά τα άλλα κακή ΑΕΚ. Συνολικά 16 τρίποντα σημείωσε η Ένωση.

Το ματς

Όπως και στον πρώτο αγώνα, έτσι και σήμερα η ΑΕΚ μπήκε σε θέση οδηγού στο σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το Περιστέρι να βρίσκεται πάντα σε απόσταση αναπνοής προσπαθώντας να μειώσει τη διαφορά. Οι Κιτρινόμαυροι έπαιζαν πιο συγκεντρωμένα κυρίως στην επίθεση και προσπαθούσαν να βελτιωθούν στην άμυνα, καθώς το Περιστέρι έβρισκε διαρκώς εύκολα καλάθια μέσα από το ζωγραφιστό. Ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το Περιστέρι ισοφάρισε, με το σκορ στο τέλος των πρώτων 10 λεπτών να είναι 18-17.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους και συνέχισαν να πιέζουν, αυξάνοντας τη διαφορά στο σκορ, καθώς η ΑΕΚ όχι μόνο συνέχισε να παίζει κακή άμυνα, αλλά χάλασε και τον καλό ρυθμό που είχε στην επίθεση. Το Περιστέρι έκανε το +9, με τον Μπάνκι να παίρνει άμεσα τάιμ άουτ ώστε να ξυπνήσει τους παίκτες του. Ο Σάκοτα με συνεχόμενα τρίποντα μείωσε, όμως ο ρυθμός του αγώνα ήταν ιδιαίτερα γρήγορος και βοηθούσε το Περιστέρι. Οι πολύ κακές επιλογές της ΑΕΚ έφεραν τους γηπεδούχους στο +13, με τους Κιτρινόμαυρους να αντιδρούν από τα 6,25 μέτρα, καθώς σκόραραν μόνο τρίποντα σε όλο το 2ο δεκάλεπτο. (39-32 στο 20᾽).

Με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ η ΑΕΚ ανέβασε ελάχιστα την απόδοσή της και κατάφερε να μειώσει στους τρεις πόντους (47-44) πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, μένοντας ουσιαστικά ζωντανή στον αγώνα. Στο 26ο λεπτό η Ένωση είχε ισοφαρίσει τον αγώνα, καθώς ήταν ιδιαίτερα εύστοχη από τα τρίποντα, με τους Σάκοτα και Γιορκ να βρίσκονται σε καλή ημέρα. Μάλιστα, η ΑΕΚ πήρε και το προβάδισμα, με ακόμα ένα εύστοχο τρίποντο του Σάκοτα (3ο συνεχόμενο), ενώ έκανε το +6 με εύστοχο τρίποντο του Γιαννόπουλου, ανεβάζοντας κατακόρυφα την ψυχολογία της (52-59 στο 30᾽).

Το Περιστέρι πάλευε με νύχια και με δόντια να μπει ξανά στον αγώνα, όμως οι Κιτρινόμαυροι είχαν βρει ψυχολογία από τα πολλά εύστοχα τρίποντα και αυτόματα ανέβασαν αρκετά την απόδοσή τους και στην άμυνα. Πέντε λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και μείωσαν την διαφορά στους έξι πόντους, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να απαντήσει και να κρατήσει τη διαφορά. Τα δύο τελευταία λεπτά ο αγώνας πήρε φωτιά, με την Ένωση να αστοχεί σε τρίποντα και το Περιστέρι να προσπαθεί να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στα τελευταία 28᾽᾽ η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 6 πόντους στο σκορ, με το Περιστέρι να τρέχει για να βρει τον τρόπο της ισοφάρισης. Τελικά η Ένωση κατάφερε να πάρει τη νίκη και να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-32, 52-59,  71-79

Περιστέρι: Φλέμινγκς 2, Σμιθ 9, Σκονδίλης, Μουράτος 5, Αγραβάνης 3(1), Φιλλιπάκος, Ντάνιελ 4, Καράμπελας 7(1), Βασιλόπουλος 15 (2), Κάλαχαν 2, Γκρέι 7(1), Μπέντιλ 17(3)

AEK: Γιορκ 28 (8), Τζέιμς 5(1), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 23(6), Τσαλμπούρης, Μωραϊτης, Θίοντορ 2, Ρογκαβόπουλος 4, Γιαννόπουλος 5(1), Χάντερ 6, Εμπάκουε 4

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,4168,Απόψεις,38,Αφιερώματα,248,Διοίκηση,565,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,63,Μεταγραφές,652,Συνεντεύξεις,785,aekfamily,9,Antonopoulos,5,apokleistika,16,Basket League,211,Diagonismos,8,Editorial,83,Eurobasket,114,Euroleague,147,Europi,1,Featured,5923,Giannis Sifakis,46,Koriopolis,3,Live Stream,15,Michos,12,NBA,167,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,13,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Ρεσιτάλ στα τρίποντα και 1-1 για την κακή πάλι ΑΕΚ
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy