Άφαντη η ΑΕΚ στην Πάτρα - Ήττα και πέμπτος αγώνας

Για ακόμα μια φορά η ΑΕΚ ήταν 70-54 άφαντη στο παρκέ και γνώρισε την ήττα με 70-54 από τον Προμηθέα στην Πάτρα. Την Παρασκευή ο πέμπτο...

Για ακόμα μια φορά η ΑΕΚ ήταν 70-54 άφαντη στο παρκέ και γνώρισε την ήττα με 70-54 από τον Προμηθέα στην Πάτρα. Την Παρασκευή ο πέμπτος αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες, όπου ο νικητής θα πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς της Α1.

Πολύ κακές επιθέσεις, ελάχιστες καλές άμυνες και μια εικόνα που δεν θύμιζε σε καμία περίπτωση αυτή του προηγούμενου αγώνα του ΟΑΚΑ. Πλέον ο Λούκα Μπάνκι πρέπει να βρει τον τρόπο να... ξυπνήσει ξανά τους παίκτες του, ώστε την Παρασκευή να πάρει την πρόκριση στους τελικούς.

Αρκετά... μικρά λάθη από τους διαιτητες, που όμως έκοβαν τον ρυθμό της ΑΕΚ και προκαλούσαν νεύρα στους παίκτες και τον προπονητή.

Το ματς

Η ΑΕΚ δεν θύμισε σε καμία περίπτωση την ομάδα που είδαμε στον προηγούμενο αγώνα. Παρά το γεγονός ότι πήρε προβάδισμα 8-4 στην αρχή του δεκαλέπτου, έδειξε να μην πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο, με τον Προμηθέα να τρέξει ένα σερί 14-1, κάνοντας το 19-9. Οι φωνές του Μπάνκι ξύπνησαν τους Κιτρινόμαυρους, που κατάφεραν γρήγορα να κάνουν το 19-14 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, προσπαθώντας παράλληλα να ανεβάσουν την απόδοσή τους.

Όσο και αν προσπαθούσε να αντιδράσει η Ένωση, έμενε συνέχεια στα ίδια. Ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα 10 πόντων (24-14) στο 13ο λεπτό, με τους Κιτρινόμαυρους να προσπαθούν συνεχώς να μειώσουν τη διαφορά, χωρίς να τα καταφέρνουν στο 100%, καθώς παρά το γεγονός ότι την έριχναν στους πέντε ή στους έξι πόντους, οι γηπεδούχοι έβρισκαν ξανά τον τρόπο να την αυξήσουν. Αυτό είχε ως συνέπεια οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-29.

Οι Κιτρινόμαυροι καθ᾽όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου δεν ήταν συγκεντρωμένοι, έκαναν πολλά λάθη (10) και παράλληλα δεν κατάφεραν να παίξουν την γνωστή και καλή τους άμυνα, που συνήθως είναι το... κλειδί που τους χαρίζει τη νίκη.

Ο Λούκα Μπάνκι κατάφερε να ξυπνήσει τους παίκτες του στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν στο παρκέ με μεγάλη σοβαρότητα, έχοντας ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή τους στην άμυνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ΑΕΚ σε 43-40, προσπαθώντας να ισοφαρίσει και να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στη συνέχεια όμως η Ένωση επέστρεψε στα λάθη και τις κακές επιλογές στην επίθεση, με τον Προμηθέα να αυξάνει ξανά τη διαφορά (51-43 στο 28᾽). Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το 3ο δεκάλεπτο μέχρι το τέλος του, με τον Προμηθέα να κρατάει το προβάδισμα (51-44 στο 30᾽) και την ΑΕΚ να ψάχνει την αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο.

Στα τελευταία 10 λεπτά οι Κιτρινόμαυροι έπρεπε να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους και να συγκεντρωθούν, ώστε να καλύψουν τη διαφορά και να πάρουν τη νίκη. Βέβαια, ο Προμηθέας ήταν σταθερός με τη διαφορά 8 λεπτά πριν το τέλος να είναι στους 10 πόντους. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι έκαναν το +14 έχοντας εκτός από τη διαφορά και την ψυχολογία υπέρ τους. Τα τελευταία λεπτά δεν λειτουργούσε τίποτα σωστά για την ΑΕΚ, κάτι που είχε ως συνέπεια ο Προμηθέας να πάρει τη νίκη, να κάνει το 2-2 και να στείλει τις δύο ομάδες σε πέμπτο αγώνα, όπου και θα κριθεί το ποιος θα πάρει το μεγάλο εισιτήριο για τους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-29, 51-44, 70-54

Προμηθέας Πατρών: Χολ 2, Λίποβι 9 (2), Γκίκας 4 (1), Τσαϊρέλης 2, Γερομηχαλός, Κασελάκης 3(1), Σαλούστρος 6, Κατσίβελης, Μέιερ 11 (1), Μπράουν 7, Έλις 7, Παρκς 16

AEK: Γιορκ 5 (1), Τζέιμς 5 (1), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 7, Τσαλμπούρης, Λαρεντζάκης 3 (1), Μωραϊτης, Θίοντορ 12 (2), Σαντ Ρος 12, Γιαννόπουλος, Χάντερ 10, Εμπάκουε

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,3906,Απόψεις,37,Αφιερώματα,244,Διοίκηση,562,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,56,Μεταγραφές,600,Συνεντεύξεις,741,Antonopoulos,5,apokleistika,14,Basket League,207,Diagonismos,8,Editorial,81,Eurobasket,109,Euroleague,146,Europi,1,Featured,5664,Giannis Sifakis,44,Koriopolis,3,Live Stream,14,Michos,12,NBA,166,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,12,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Άφαντη η ΑΕΚ στην Πάτρα - Ήττα και πέμπτος αγώνας
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy