Διαιτητές, βολές και... Βραζιλία άφησαν εκτός την ψυχωμένη (σήμερα) Ελλάδα

Η Εθνική Ελλάδος επικράτησε με 84–77 της Τσεχίας, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη διαφορά των 12 πόντων που ήθελε ώστε να προκριθεί στους...

Η Εθνική Ελλάδος επικράτησε με 84–77 της Τσεχίας, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη διαφορά των 12 πόντων που ήθελε ώστε να προκριθεί στους 8 του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Εξαιρετική εμφάνιση από τον Καλάθη που έκανα πράγματα και θάματα, την ίδια στιγμή που οι διαιτητές δεν ήξεραν που πατούν και που βρίσκονται βγάζοντας τον Αντετοκούνμπο με φάουλ (που δεν ήταν) από τον αγώνα. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Θανάση Αντετοκούνμπο, που βγήκε μπροστά όταν ο αδερφός του έκανε το 4ο φάουλ του.

Σε κάθε περίπτωση, η επίσημη αγαπημένη έκανε σήμερα υπερπροσπάθεια και έμεινε εκτος Παγκοσμίου Κυπέλλου λόγω της ήττας της από την Βραζιλίας

Το ματς

Οι Έλληνες διεθνείς μπήκαν δυνατά στο παρκέ και παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Οι Τσέχοι δεν έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, όμως όσο περνούσαν τα λεπτά κατάφερναν να μειώσουν τη διαφορά και να μην αφήσουν την Εθνική μας να ξεφύγει. Το 12-18 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά κυρίως η εμφάνιση των Γαλανόλευκων, άφησε ελπίδες ότι η διαφορά των 12 πόντων που χρειαζόταν η επίσημη αγαπημένη μπορούσε να καλυφθεί.

Η Ελληνική ομάδα συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα, διατηρώντας τη διαφορά κοντά στους 8 πόντους, όμως τα πολλά χαμένα ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στους Τσέχους να επιστρέψουν. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, το ματς ήρθε στα ίσα, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μαζεύει τρία φάουλ, βγαίνοντας από τον αγώνα. Μάλιστα, οι Τσέχοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ 33-32 (ήταν και το σκορ του πρώτο ημιχρόνου), με το έργο της επίσημης αγαπημένης να γίνεται δυσκολότερο στο δεύτερο ημίχρονο.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ οι παίκτες της Ελλάδας έβγαλαν πάθος και ψυχή, καταφέρνοντας να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Τα τέσσερα φάουλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο και η κόντρα διαιτησία τους έδωσαν τη δύναμη που χρειαζόταν ώστε να βγάλουν αντίδραση και να δείξουν ότι η πρόκριση είναι στα χέρια τους. Ο Θανάσης πήρε τα ηνία από τον αδερφό του Γιάννη και στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου η Ελλάδα είχε το +8 (49-57) και πλέον η διαφορά των 12 πόντων δεν φαινόταν βουνό.

Το καλό μομέντουμ της Εθνικής μας χάθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Γιάννη να αφήνει τεράστιο κενό πίσω του, καθώς αποχώρησε με πέντε φάουλ. Οι Τσέχοι μείωσαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους και κάπου εκεί οι παίκτες του Σκουρτόπουλου ξεκίνησαν να αγχώνονται, καθώς απέμεναν μόλις δύο λεπτά για το φινάλε. Τελικά, οι Τσέχοι ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι από της βολές και η Ελλάδα παρά το γεγονός ότι νίκησε (77-84) δεν πήρε τη διαφορά που χρειαζόταν ώστε να προκριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-32, 49-57, 77–84

ΤΣΕΧΙΑ: Άουντα 13 (7/7 βολές), Μπάλβιν 6 (9 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 25 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/6 βολές), Χρούμπαν 11 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κριτζ 2, Πέτερκα 5 (1), Πούμπρλα 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 13 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 λάθη σε 37'28''), Σίρινα, Βιόραλ.

ΕΛΛΑΔΑ: Γιάννης Αντετοκούνμπο 12 (4/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα σε 23'03''), Θανάσης Αντετοκούνμπο 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπουρούσης 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 27 (6/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα σε 37'01''), Λαρεντζάκης 2, Παπαγιάννης, Παπανικολάου 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 3, Πρίντεζης 16 (4/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές).

ΣΧΟΛΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΡΘΡΑ

Όνομα

Αγώνες,4160,Απόψεις,38,Αφιερώματα,248,Διοίκηση,565,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,63,Μεταγραφές,652,Συνεντεύξεις,785,aekfamily,9,Antonopoulos,5,apokleistika,17,Basket League,211,Diagonismos,8,Editorial,83,Eurobasket,114,Euroleague,147,Europi,1,Featured,5914,Giannis Sifakis,46,Koriopolis,3,Live Stream,4,Michos,12,NBA,167,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,Tsixla,13,
ltr
item
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ: Διαιτητές, βολές και... Βραζιλία άφησαν εκτός την ψυχωμένη (σήμερα) Ελλάδα
QUEEN68.gr - Η Βασίλισσα παίζει εδώ
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy